АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Неизгодно е отглеждане на зеленчуци в България
От години основен проблем в консервната промишленост е липсата на суровина. Като втори проблем може да се посочи липсата на работната ръка, казва за агенция Фокус Антоанета Божинова, изпълнителен директор на Съюза на преработвателите на плодове и зеленчуци (СППЗ). „Проблемът се изразява в това, че за селскостопанския производител е безинтересно да произвежда зеленчуци”, обясни Божинова. По думите й субсидиите, които са гласувани да се дават в европейски мащаб, са за декар, за единица обработваема земя. „Разликата в себестойността на зеленчуци в сравнение с тази на житни култури е в пъти. Себестойността за производството на един тон пшеница е около 68 лв., а за един тон корнишон е около 1300 лв. Субсидията е еднаква и за едните, и за другите. За всички е ясно защо в момента всички гледат житни култури и никой не желае и да чуе за това да засажда зеленчуци”, коментира Божинова.
Тя изрази мнение, че българското правителство не е успяло да намери мотивация така, че производителят на зеленчуци да бъде компенсиран донякъде за тези разлики. Божинова отбеляза, че поради кризата със суровините, с около една трета е намалял износът на плодове и зеленчуци от България.
Според нея в момента вече има негативно съотношение между двата вида култури. „Това нещо го знаят в Министерство на земеделието, знаят го и във Фонд „Земеделие”. Всички институции, които имат отношение, са известени за това състояние. Надявам се в близките един-два месеца да имаме някакъв отговор, защото след това ще е много късно”, добави Антоанета Божинова.
Tweet |
|
А тютюна се субсидира май а?