АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
НЕК иска много по-високи цени
Националната електрическа компания заявява в обявление на сайта си, че от следващия регулаторен период - от 1 юли 2014 г., иска промяна на цената, която получава за услугата "обществена доставка на електроенергия" и смята, че тази цена трябва да бъде 0,00331 лв. за киловатчас или 3,31 лв. за мегаватчас доставена електроенергия.
В момента цената за услугата "обществена доставка" е 1,32 лв. за мегаватчас без ДДС. Това означава близо тройно увеличение на цената, която НЕК получава за лицензионната си дейност. Цената
на електрическата енергия, по която дружеството, в качеството му на обществен доставчик, продава на крайните снабдители и електроразпределителните дружества, е функция от количествата разполагаемост за производство на електрическа енергия от производителите за регулирания пазар /т. нар. квоти/ и техните регулирани цени, определяни от ДКЕВР, посочват в обявлението си от НЕК и така не конкретизират крайната цена, която искат да получат. В момента цената, на която НЕК продава на крайните снабдители, е 100,43 лв. за мегаватчас, като в тази цена влиза и цената за "обществена доставка".
В същото време в края на миналата седмица от електроразпределителните дружества заявиха, че желаят да им бъдат признати всички разходи по поддръжка на мрежите, като единствено ЕВН дадоха конкретно искане за повишение на крайните цени средно със 7,9 на сто. Председателят на УС на ЕВН България Йорг Золфелнер обаче отбеляза, че крайната цена може и да не се повишава, ако има вътрешно преразпределяне на тарифите, като по-голям процент от крайната цена остава в електроразпределителните дружества. Същото виждане заявиха и от ЧЕЗ.
От производителите на ток засега само АЕЦ "Козлодуй" обяви, че няма да иска промяна на тарифите. Как ще се развие този сюжет е рано да се каже, тъй като предстоят обществени обсъждания, като ДКЕВР ще вземе решение за цените през юни, като се очаква новата тарифа да влезе в сила от 1 юли т.г. Позицията на Министерството на икономиката и енергетиката, изразена няколко пъти през последните седмици, обаче е, че от началото на следващия регулаторен период не се очаква повишение на цената на електроенергията.
Отделянето на ЕСО ЕАД като собственик на електропреносната мрежа ще позволи на дружеството да започне процес по сертифицирането му като независим преносен оператор, част от изискванията на третия либерализационен пакет на ЕС.
Tweet |
|