АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Испания е най-големият доставчик на много видове плодове и зеленчуци: 79 на сто от портокалите, повече от половината от всички пъпеши, 72 на сто от лимоните и 67 на сто от всички нектарини и праскови идват от страната, която се бори със сушата, особено на юг.
Най-сериозен е спадът при добивите на дини (-18,4 на сто) и пъпеши (-9,5 на сто), докато производството на праскови и нектарини расте с 5,6 на сто, а на ягоди остава без съществена промяна.
На подпомагане подлежат регистрирани земеделски стопани, с подадено и приключено заявление по схемите за обвързано подпомагане за производство на плодове (ябълки, круши, кайсии и зарзали, череши, вишни, праскови и нектарини, ягоди и малини; сливи и десертно грозде) и/или зеленчуци (полски и/или оранжерийни), реколта 2020 г.
Целевите кредити са за закупуване на семена, разсад и торове за зеленчуци (полско и оранжерийно производство) и торове при отглеждане на трайни насаждения: плодове (ябълки, круши, кайсии и зарзали, череши, вишни, праскови и нектарини, ягоди, малини, сливи, десертно грозде), винени лозя и маслодайна роза.
Преработвателните предприятия така ще компенсират част от разходите за транспорт, логистика, сортиране на продукцията, нейното почистване, калибриране и съхранение на готова продукция от праскови и нектарини, сливи, малини, домати, пипер и патладжан.
жПредвидените ставки за подпомагане са за праскови и нектарини - 27 лева на тон, по 21 лев на тон ще е помощта за сливите, за изкупени малини предприятията ще получават по 139 лв на тон, 37 лева на тон е финансовата инжекция за изкупен пипер и 20 лв за тон патладжан.
Наблюдавани са около 46000 земеделски стопанства на територията на цялата страна, които отглеждат поне 1дка (0.1ха) чиста култура– ябълки, круши, праскови, нектарини, кайсии, сливи и джанки, череши, вишни, орехи, бадеми, лешници, малини и лозя с десертни сортове грозде.
Компенсации са получили земеделските стопани от областите Варна, Добрич, Ловеч, Силистра, Сливен и Шумен, които притежават констативни протоколи за 100% пропаднали площи с праскови и нектарини, кайсии, сливи, бадеми или череши в резултат на измръзване от ниски температури през зимата и пролетта на 2018 г.
Субсидия по основната схема за обвързано подпомагане за плодове могат да получат производители от цялата страна, които стопанисват поне 0.5 хектара допустими площи с ябълки, круши, кайсии/зарзали, праскови/нектарини, череши, вишни, ягоди, малини.
Тенденция на ръст в реколтата се забелязва и при съседните на Франция страни. Испанската продукция през тази година ще се увеличи с 9%, а в Италия с 5%. В Гърция очакваният ръст е най-голям - 49% спрямо миналогодишните добиви.