EUR 1.9558
USD 1.8824
CHF 2.1037
GBP 2.3574
CNY 2.5792
you tube
mobile version

Нелегален внос на украйнско зърно у нас

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Нелегален внос на украйнско зърно у нас

mail11:15 | 28.07.2022прегледи 777 коментарикоментари 0


Зърнопроизводители заплашват с протести заради нерегламентирания внос на евтина пшеница и слънчоглед от Украйна. В бранша твърдят, че страната ни разполага с достатъчно собствени количества, а чуждото зърно подбива цените ни.

„Колегите са обезпокоени много, търговията е изключително слаба, цените са подтиснати. Себестойността е висока и общо взето никой не иска да продава. Внос има огромен, не е само на слънчоглед, и на пшеница, и на ечемик. Пpeпapaтитe, ĸoитo изпoлзвaт в Украйна ca много по-евтини и са зaбpaнeни y нac и в ЕС", заяви зам.-председателят на Националната асоциация на зърнопроизводителите, Илия Проданов по БНР. Конкретните действия в сектора ще бъдат уточнени днес на заседание на Управителния съвет на асоциацията.

Проданов обясни, че идеята на ЕС е зърното от Украйна да минава транзитно,  но на практика, според него, се случва друго.

„Зърнопроизводителите в Украйна са принудени да продават много евтино, тъй като са в условията на война. Нашите притеснения са, че купуваното от там зърно не минава транзит, а остава в страната. Това за мен са комисионери, които искат да направят огромни печалби за кратък период от време“, посочва Проданов.

В момента у нас има преходен остатък от около 2 милиона тона пшеница от миналата година. Тазгодишната реколта, макар и малко по-слаба от рекордните количества през 2021-ва, все пак е добра. Добивите ще са около 6 млн. тона, което е три пъти повече от консумираното.

Добивите на пшеница и ечемик средно са около 480-500 кг от декар. Цените, на които се търгуват обаче не устройват производителите. Пшеницата се купува за 60-62 стотинки, ечемикът за 56-58 ст. Тези цени са под себестойността за производството им, посочват в бранша.

 „Разчитаме на законови средства за алармиране на МЗ и ЕК, но ако не бъдат взети мерки ще предприемем действия за защита на родния производител, включително и протести“, допълни Проданов.  

 


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg