АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Новата правна рамка съдържа по-бързи, по-опростени и по-ефективни процедури за връщане и допълва Пакта за миграцията и убежището, който ще влезе в сила в средата на 2026 г.


Демографските характеристики сочат, че става дума по-скоро за икономически мигранти, чиято основна цел е да се установят с придружаващите ги близки в развитите европейски държави, след което да изтеглят при себе си и останалите членове на своите семейства.


Делът на мигрантите на пазарите на труда в страните от Северна, Южна и Западна Европа нараства от 22,5 на сто до 23,3 на сто между 2013 г. и 2022 година.


Всяка година виенското сдружение Старт-Виена отпуска стипендии за ученици с мигрантски произход от горния курс. Освен 100 евро на месец, те могат да се включат и в допълнителни безплатни курсове. Сдружението предоставя общо 41 стипендии, а търсенето сред учениците е голямо.


Според "Интелиджънс Груп" една от причините европейските трудови мигранти и мигранти с образование все по-рядко да избират Нидерландия е негативното отношение към трудовите мигранти.


Очаквано, големите регионални икономики привличат най-големия брой ежедневни мигранти. Към есента на 2021 г. за работа в столицата пътуват всеки ден 67 хиляди души, към Пловдив – 34 хиляди, към Варна – 16 хиляди, към Бургас – 9 хиляди.


По отношение на националността на гражданството на хората, на които им е наредено да напуснат ЕС, към афганистанците са отправени 13 240 подобни нареждания, или 11% от общия за ЕС брой, след което са тези към мароканците (9 470 броя или 8%) и алжирците (8 510 броя или 7%).


През 2022 г. най-много са парите, изпратени от българските емигранти в Германия - 138 млн. евро. Втори в класацията по изпратени на роднините в България е САЩ - 126,6 млн. евро, следващи са българите от Испания – 70,9 млн. евро, от Великобритания - 66 млн. евро, и от Гърция – 43,1 млн. евро.


През първите два месеца на 2022 година българите в чужбина са изпратили само 24,8 млн. евро, показват данните на БНБ. Сумата е почти колкото през същия период на 2021 година. Но е осем пъти по-малка спрямо получените от чужбина средства през първите два месеца на 2020 г.


Нито една група мигранти в Германия не е успявала толкова бързо да постигне висока трудова заетост, както българите и румънците, казва експерт. Проучвания сочат, че повечето от тях имат работа и са добре интегрирани.