АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Част от процеса по подготовка за влизането ни във валутния съюз е и българската митническа администрация. План за адаптиране за работа с евро на информационните системи на Агенция "Митници" (АМ) включва 16 информационни системи на АМ, както и други пет, чиито авторски права не са собственост на АМ.
С решение на хърватското правителството той ще бъде финансиран чрез Механизма за възстановяване и устойчивост като част от „Поддържаща инфраструктура за стратегическия инвестиционен проект за терминал за втечнен газ“, чиято стойност е 51,8 милиона евро (без ДДС). Планираният срок за завършване на работата е 15 месеца.
Сред държавите членки, за които има налични данни, най-голям годишен ръст е регистриран в Малта (+13,5 на сто), Белгия (+8,7 на сто) и Гърция (+4,8 на сто). Най-голямо годишен спад се наблюдава в Хърватия (-6,6 на сто), Ирландия (-5,6 на сто) и Австрия (-5 на сто).
Най-големи излишъци са в : Германия (+53,8 млрд. евро), Нидерландия (+26,7 млрд. евро), Ирландия (+23 млрд. евро), Испания (+15,7 млрд. евро), Дания (+14.9 млрд. евро), Италия (+10,5 млрд. евро) и Швеция (+8,2 млрд. евро). Най-големи дефицити са в Румъния (-9 млрд. евро), Полша (-4,3 млрд. евро) и Белгия (-1,6 млрд. евро). За България за 1,6 млрд. евро излишък.
Това сочи изчисление на НСИ със специално създадена за целта формула, която отразява разликата в цените на собствените марки на Kaufland и средните съпоставими цени на останалите марки, продавани във веригата. В проучването са включени 100-те най-търсени и основни продукта, част от малката потребителска кошница на НСИ.
От първи януари тази година в България ставката на данък добавена стойност (ДДС) на хляба отново е 20 на сто, след като бе нула процента за определени типове хляб като мярка в помощ на бизнеса и на хората заради ковид пандемията. Ето колко струва хлябът в съседните на България страни и с какъв ДДС е обложен.
Голяма част от Южна България регистрира ръст на добавената стойност, но много от регионите в Северна България бележат спад. Това в голяма степен е резултат от по-слабото представяне на земеделието в сравнение с предишната година, което пък подчертава нуждата от модернизация и инвестиции в тези по-слабо развити региони.
Никъде в Европа токът не е толкова скъп, колкото в Германия. По официални статистически данни домакинство, състоящо се от три или четири души, е плащало през 2024 година 40 цента за киловатчас. В Ирландия и Дания цената е била 37 цента, в Чехия, Белгия и Италия - 33. В Унгария и България цената е била 10 цента за киловатчас.
Зоната за облекчаване на задръстванията се прилага в южната част на Манхатън, до 60-а улица.
Хърватия планира да завърши магистралната си мрежа, като свърже с магистрала адриатическия град Дубровник, намиращ се в най-южната част на страната, с град Меткович, който е на границата с Босна, съобщи хърватската национална телевизия ХРТ.