АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области продължава, като постепенно делът на София в общия БВП на страната намалява. Въпреки това столицата запазва водещата си роля с 41% от БВП през 2022 г., или 68,7 млрд. лв., следвана от Пловдив и Стара Загора.
През 2023 г., под нарастващ натиск от страна на икономисти, акционери и гражданско общество, Световната банка въведе своя първи по рода си "индикатор за визия", насочен към намаляване на броя на страните с високо неравенство.
През 2023 г. фактическото индивидуално потребление (ФИП) на човек от населението, изразено в стандарти на покупателната способност (СПС), варира между държавите - членки на ЕС, от 70 до 138% от средното равнище в EС-27. За България нивото е 27% под средното равнище за ЕС.
На този фон, над 90% от работните места изискват специфични видове цифрови умения. Около 15% от работната сила е застрашена от отпадане от работа, поради липса на основно (елементарно) ниво на дигитална компетентност.
За мнозина 2022 беше тежка година. Икономиката все още се възстановяваше от пандемията и свързаните с нея ограничения. Русия започна война срещу Украйна, а европейският континент трябваше да се справя с висока инфлация. Въпреки стабилните нива на безработица в ЕС, ситуацията не изглежда розова за младите европейци.
Eвропейските синдикати призовават за праг на достойнство за законоустановените минимални заплати, определен на 60 процента от медианната заплата и 50 на сто от средната заплата във всяка държава членка.
Според него нарастващото световно неравенство е номер 1 в списъка с финансовите рискове, следвано от продължаващата търговска война между двете най-големи икономики в света - САЩ. и Китай, както и няколко други по-периферни въпроси, които заемат останалите места в списъка на "Дойче банк".
Нарастващото световно неравенство е номер 1 в списъка с финансовите рискове, следвано от продължаващата търговска война между двете най-големи икономики в света - САЩ. и Китай, както и няколко други по-периферни въпроси, които заемат останалите места в списъка на "Дойче банк".
Според данни на европейската статистика Евростат през 2017 г.неравенството на доходите в ЕС продължава да е на лице. Hepaвeнcтвoтo ce мepи ĸaтo ĸoeфициeнт мeждy oбщитe дoxoди нa 20% oт нaceлeниeтo c нaй-виcoĸи дoxoди и 20% c нaй-ниcĸи. Cpeднoтo нивo зa EС пpeз 2017 г. e 5,2.
Лоша инфраструктура, недофинансирано образование, бавен интернет, нарастващо неравенство и напудрена статистика за безработните. Това са част от проблемите на германската икономика в годината на изборите.