Пазарите в Европа и САЩ приключиха търговията на 6 юни с понижения, пише "Блумбърг". Общият европейски индекс Stoxx Europe 600 се понижава с 0,43% до едноседмично дъно от 390,50 пункта. Немският фондов индекс DAX се понижава с 0,77%, след като в понеделник борсата във Франкфурт беше затворена заради официалния католически празник "Петдесетница след Великден".
Френският фондов индекс CAC40 изгуби 0,52% от стойността си, докато британският индекс FTSE100 се понижава с 0,1%.
В САЩ индексът на сините чипове Dow Jones industrial average се понижава с 45 пункта, като Boeing допринесе най-много за загубите. Основният индекс S&P 500 отчете спад от 0,28%. Технологичният Nasdaq завърши с понижение от 0,33%.
Доходността по 10-годишните държавни ценни книжа достигна най-ниските си нива от 10 ноември – 2,14%. Доходността по 2-годишните държавни облигации също се понижи до 1,294%.
Индексът на долара, който измерва стойността му спрямо кошница от валути, отчете понижение от 0,25% до 95,56 пункта. Еврото се повиши с 0,20% спрямо долара до 1,1278 долара.
Доларът се търгува в тесни граници, доближавайки се до 6-седмичния минимум спрямо безопасната йена. Трейдърите следят с повишено внимание няколко много важни събития утрешния ден, определения вече като „суперчетвъртък" - става въпрос за извънредните парламентарни избори във Великобритания, решението на Европейската централна банка (ЕЦБ) и показанията на бившия шеф на ФБР Джеймс Коми пред Сената, отбелязва Инфосток.
Към 10 часа българско време американската валута се търгува около 109,490 йени, намирайки се близо до нивото от 109,225 йени - минимум, отчетен на 21 април тази година.
От началото на настоящата седмица доларът е загубил 0,9 процента спрямо японската валута и заради резкия спад на доходността на облигациите на САЩ до 7-месечен минимум.
Натискът върху американската валута както се и очаква ще нарасне, тъй като в края на вчерашната търговия с акции на Уолстрийт в Ню Йорк преобладаваше червения цвят. Трите основни индекса се отдалечиха от постигнатите преди време рекордни максимуми и завършиха сесията вчера със загуби най-вече заради намалялото търсене на рискови активи в навечерието на събитията от „суперчетвъртъка".
Джеймс Коми, който утре ще даде показания пред Сенатския комитет по разузнаване, водеше разследване, свързано с подозрения за възможни контакти на представители на предизборния щаб на президента Доналд Тръмп с Русия, беше уволнен от държавния глава на САЩ през май. Инвеститорите се опасяват, че един бъдещ процес може да забави и затрудни и без това плахите законодателни инициативи на Тръмп, който обеща да отмени здравната реформа и данъчното облагане на предшественика си Барак Обама.
Индексът на долара, който отразява динамиката на американската валута спрямо основните валути, спадна до 96,630 пункта, като в края на вчерашната търговия дори се доближи до 96,515 пункта - ниво отчетено на 9 ноември 2016 година.
Еврото също леко спада, като се търгува близо до 1,1265 долара, което е понижение с близо 0,2 процента спрямо нивата от края на вчерашната търговия.
Единната европейска валута както и предната седмица се намира близо до 7-месечния си максимум от 1,1285 долара за едно евро, достигнато миналия петък, когато пазарните участници заеха изчаквателна позиция преди насроченото за утре месецно заседание на борда на ЕЦБ.
„От трите големи събития през утрешния „суперчетвъртък" заседанието на ЕЦБ може да се окаже най-безболезнено, тъй като пазарните участници вече успяха да овладеят своите големи очаквания за „бичи" пазар", коментира пред „Ройтерс" анализатор от Sumitomo Mitsui Trust в Токио. И докато зеседанието на борда на ЕЦБ е икономическо събития, то другите две са политически и трудно може да се прогнозира техния изход.
Британският паунд отслабна с 0,1 процента до 1,2900 долара, като се колебаеше през нощта между 1,2951 и 1,2873 долара за паунд.
Австралийският долар укрепна с 0,45 процента и достигна месечен максимум от 0,7544 американски долара, след като бяха обявени важни икономически данни, според които икономиката на страната е нараснала с 0,3 процента през първото тримесечие на настоящата година.
Новозеландският долар се търгува без съществени промени на ниво от 0,7177 американски долара за един новозеландски, който все още е далеч от 3-месечния максимум от 0,7206 американски долара, установен миналата седмица.