АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Според промяната размерът на туристическия данък за всяка нощувка в места за настаняване с категория от една до три звезди се актуализира от 0,45 на 0,65 лв.
Сред най-посещаваните дестинации от българските туристи са общините Столична, Варна, Несебър, Велинград, Пловдив, Бургас, Банско, Сандански, Самоков (включва и к.к. Боровец ), Велико Търново, Хисаря, Разлог и др. Това съобщи Министерството на туризма във връзка с новопубликувани данни от изследване на НСИ за второто тримесечие на 2024 г.
Сключените нови 39 споразумения са с общините Царево, Елена, Свищов, Дупница, Кюстендил, Берковица, Трън, Долни Дъбник, Левски, Кнежа, Бяла, Неделино, Велики Преслав, Ямбол, Несебър, Чавдар, Роман, Димово и Казанлък.
Несебър продължава да инвестира в туристическа инфраструктура и да развива дългосрочната си политика за осигуряване на чиста природа и редуциране на замърсяването на въздуха и водата.
През 2023 г. българските общини са генерирали общо 3,35 млрд. лв. собствени приходи, което е с приблизително 6,5% повече от миналата година. С най-много средства са Столична община (962,1 млн. лв.), Варна (208,6 млн. лв.), Пловдив (182,5 млн. лв.) и Бургас (126,2 млн. лв.), Несебър с 67,5 млн. лв.
Основната цел на интегрирания подход е създаването на концепции в партньорство между общини, публичен сектор, бизнес сектор и неправителствени организации, които на следващия етап от оценката следва да бъдат обсъдени публично на събития, организирани от Звеното за публични консултации към Регионалния съвет за развитие.
Общият бюджет на проекта е близо 6 млн. лева, а продължителността му е 36 месеца. В него участват 20 партньорски организации от Гърция, България, Румъния, Италия, Хърватия, Албания, Франция, Турция и Украйна.
Анаеробната инсталация ще има капацитет за преработка на 30 000 тона отпадъци годишно и ще обслужва общините Бургас, Поморие и Несебър.
Корабите ще спират в Бургас, Варна или Несебър, и след това ще отиват до Констанца в Румъния. Обмислят се още маршрути до Батуми в Грузия и до турски пристанища на Черно море. Компаниите вече са направили програми за 2024 и 2025 г., в които няма да бъде включена България заради продължаващата война в Украйна.
Пловдив, Несебър, Баня, Свежен и Скорците са първите 5 исторически места, проучени в рамките на Териториална програма на НИНКН. Целта е да се оцени състоянието на недвижимото културно наследство и да идентифицира нови обекти, които допринасят за облика, историческия разказ и културната памет.