EUR 1.9558
USD 1.8824
CHF 2.1037
GBP 2.3574
CNY 2.5792
you tube
mobile version

Неустойчивостта на руската рубла

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Неустойчивостта на руската рубла

mail17:35 | 29.11.2024прегледи 591 коментарикоментари 0


Новите американски санкции срещу руски финансови институции са основната причина за нестабилността на валутния пазар в страната, но курсът на рублата в средни и дълги срокове ще се движи от фундаментите на икономиката, обяви Руската централна банка в доклад, цитиран от Ройтерс.

"Както и при предишните санкции, така и сега се появяват инфраструктурни проблеми, които усложняват износа и вноса. Въпреки това в средно и дългосрочен план динамиката на обменния курс ще се определя от фундаментални фактори", посочва регулаторът.

Централна банка освен това препоръча на търговските банки да намалят активите си в чужда валута, най-вече китайски юан, тъй като прекомерните количество могат да засилят волатилността на валутния пазар.

Руската рубла ще се възстанови, след рязкото ѝ обезценяване, когато моментни спекулативни фактори изчезнат, но все пак икономиката ще трябва да се адаптира към новите санкции на САЩ, насочени към банковия сектор, каза министърът на икономическото развитие на Русия Максим Решетников, цитиран от Ройтерс.

"Очевидно е, че ще е необходима адаптация към новите антируски санкции, включително промени в банковите механизми и каналите на входящи валутни потоци към руския пазар", заяви Решетников в изявление.

Решетников подчерта, че търговският баланс на страната е устойчив, като през последните два месеца показателите са по-високи от тези през лятото, допълни ТАСС.

"През октомври външно търговският баланс беше с 8 на сто по-висок спрямо миналата година или 11,8 милиарда долара, поради доброто представяне на износа, а за 10 месеца (от началото на годината) бе с 14 на сто по-висок спрямо миналата година", припомни той. "Нашите експортни компании продължават да работят стабилно, а и се възстановява вносът по външнотърговски договори", допълни Решетников. 

През последните години такива ограничителни мерки (санкциите, наложени от САЩ) бяха приложени няколко пъти и досега икономиката на Русия се адаптира към тях и продължава да се развива, подчерта той.

"Така ще бъде и сега. Русия не може да бъде изключена от световната икономика и нашите партньори са заинтересовани от запазване и развитие на взаимната търговия“, бе категоричен министърът.

Централната банка на страната предприема мерки за ограничаване на резки спадове на рублата, по-специално като спира да купува чужда валута до края на годината, за да стабилизира финансовите пазари, изрази увереност Решетников.

Руската рубла се покачи в края на седмицата след спад от около 7 на сто спрямо долара благодарение на намесата на централната банка, която обяви, че спира да купува чужда валута, за да стабилизира финансовите пазари, предаде Ройтерс.

В резултат на това рублата се стабилизира.

Доскоро търговията със западна валута в Русия беше доминирана от няколко все още несанкционирани руски банки, сред които и "Газпромбанк", както и малкото западни банки, все още опериращи в Русия. Наложените миналата седмица нови финансови санкции, вкл. и срещу "Газпромбанк", предизвикаха паника на валутните пазари и доведоха до срив на рублата, посочват експерти. За да се сдобият с долари и евро, санкционираните банки купуват валута зад граница и я превозват в брой със самолети до Русия от страни, които не са наложили санкции на търговията със страната, посочва Ройтерс.

Много анализатори не изключват рублата да достигне цена от 115-120 за долар до края на годината и призоват властите да се намесят като, например, принудят износителите да продават повече чужда валута или като намалят покупките от страна на държавата.


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg