АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Загубата на корпорацията се дължи предимно на понижаването на пазарната стойност на акциите, емитирани от нейното петролно подразделение - "Газпром Нефт".


На официална церемония в Министерството на енергетиката министър Жечо Станков подписа с генералния мениджър на OMV Offshore Bulgaria и директор за партньорствата и международните активи на OMV Petrom Роб Добинс и Йоси Абу, главен изпълнителен директор на NewMed Energy Balkan, документ, с който се продължават проучванията за нефт и газ в блок в „Блок 1-21 Хан Аспарух“.


Доставките през петролопровода за Турция, който достига до пристанищния град Джейхан, бяха преустановени преди две години заради спорове относно правата върху приходите от продажбите на петрол.


„ОМВ Офшор България“ ГмБХ - Австрия прехвърля 50% от правата си по разрешението за проучване на нефт и газ в площ „Блок 1-21 Хан Аспарух“ на „Нюмед Енерджи Балкан Лимитид“. Това е възможно, след като МС разреши на заседание „Нюмед Енерджи Балкан Лимитид“ да придобие дял от 50% от правата и задълженията по разрешението на „ОМВ Офшор България“ ГмБХ - Австрия.


Страната е зависима от руския газ. Руската компания Газпром Нефт и Газпром притежават съответно 50 процента и 6,15 процента от НИС. Сръбското правителство притежава 29,87 на сто, а дребни акционери притежават останалите акции, отбелязва Ройтерс.


Чехия е похарчила пет пъти повече за руски нефт и газ, отколкото за помощ за Украйна. Заедно с Унгария и Словакия те се възползваха от дерогацията си от забраната на ЕС на внос на руски петрол, за да запазят и дори да увеличат покупките на руски суров петрол след руската инвазия в Украйна.


Службата за минно дело, енергетика и геология (LBEG) в северната германска провинция Долна Саксония съобщи, че е предоставила на нидерландската енергийна компания за проучване на нефт и газ "Уан-Дайес" (ONE-Dyas) 18-годишно разрешение за сондиране под морското дъно.


Приходите в руския бюджет от продажби на нефт и газ през януари-юли възлизат на 6,8 трилиона рубли, което е с 61,6% повече от миналата година. Това се доказва от информация на уебсайта на МФ на РФ. Увеличаването на приходите в бюджета от износа на въглеводороди е свързано преди всичко с поскъпването на руския петрол, отбелязва ведомството.


С влизането в сила през ноември 2023 г. на Закона за компенсиране на разходите на потребителите за транспорт, лицата, които произвеждат нефтопродукти от суров нефт с произход от Русия или изнесен от Русия, се задължават да правят месечни вноски за компенсиране на разходите на потребителите за транспорт.


Решението на Москва цели петролният й добив да бъде ограничен в съответствие с намаляването му от страна на другите държави от ОПЕК+. Отделните енергийни компании ще намалят добивите си на петрол в съответствие със своя дял от общия добив на нефт в Русия.