EUR 1.9558
USD 1.8157
CHF 2.0822
GBP 2.3511
CNY 2.5324
you tube
mobile version

Нещастните случаи на Витоша. Защо се случиха?

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Нещастните случаи на Витоша. Защо се случиха?

mail09:35 | 28.01.2016прегледи 852 коментарикоментари 0


Последните инциденти в Природен парк Витоша - с двамата загинали в лавина и паднало от кабинковия лифт дете, поставят въпроса защо се стигна до тези инциденти? Според анализ на Коалицията от неправителствени организации и граждански групи "За да остане природа в България" причините са няколко.  Лифтовете и терените за каране на ски в Природен парк Витоша не са предмет на концесия. Офшорната фирма „Витоша ски“ притежава само съоръженията, а терените за каране на ски наема от държавното горско предприятие. Част от лифтовете (злополучния кабинков лифт „Симеоново – Алеко“, седалковата въжена линия „Бай Кръстьо – Голи връх“ и кабинков лифт “Княжево-Копитото”) й бяха продадени от Столична община по времето, когато премиерът Бойко Борисов беше кмет на София. Останалите лифтове и влекове на Алеко бяха приватизирани от държавата и впоследствие препродадени на „Витоша ски“. Съгласно сега действащия план за управление на Природен парк Витоша и Закона за горите старите лифтове и влекове могат да бъдат сменени в същите просеки, а не в същите стъпки, каквото мнение погрешно са налага на обществото. Вече 8 години смяната не се прави от собственика, като за това се обвиняват природозащитниците, коментират от коалицията.

Известно е, че собственикът на лифтовете на Витоша има планове за съвсем нова огромна ски зона с лифтове и писти по различни трасета. Тя обаче няма как да отговаря на законодателството – то поставя ограничения, за да опази природния парк от пълна урбанизация. Нова ски зона и трасета обаче биха дали на собственика възможност да има пълен монопол, като държи лифтовете, ски училищата, заведенията за хранене и отдих и т.н.

От друга страна, съгласно Закона за туризма чл. 154 и 157, собственикът на ски съоръженията трябва да осигури и поддръжка на пистите или терените, където се карат ски, както и безопасността на лифтовете. Лавината падна на Стената над Алеко, която е терен за ски. Там има четири съоръжения – два влека и лифт „Романски“ на „Витоша ски“, и един държавен влек – „Заека“, на Министерство на спорта. Когато теренът се отъпква от машините за обработка на писти, вероятността да тръгне лавина се намалява значително.

В същото време държавните институции сякаш нямат интерес казусът с неработещите съоръжения да бъде разрешен, пишат от коалицията. Министерство на спорта, което е собственик на влек „Заека“ го бе отдал под наем на Българска федерация ски, а тя - на присъдружната ѝ „Витоша ски“. Публична тайна е, че президентът на ски федерацията е собственик на почти всички  лифтове на Витоша, както и на ски зона Банско. През време на злополучния наем съоръжението бе сериозно повредено.  Спортното министерство обаче нито прекрати договора, нито задължи наемателя да оправи влека, а просто изчака края на наема.  От тогава министерството не е дало нито лев, за да бъде поправен лифтът и децата да могат да се учат да карат ски на приемливи цени.

Столична община досега не е дала отчет как се изпълнява приватизационният договор на съоръженията, които продаде на „Витоша ски“ през 2007 г. По договор „Витоша ски“ трябваше да направи инвестиция за ремонт и поддръжка на съоръженията, както и да продължи дейността на ски зоната. По информация на коалицията тези задължения не се изпълняват.

Всички инциденти с лифтовете през годините ясно показват, че тези от тях, които работят, не се поддържат. Напълно е възможно върху преминаващ турист да падне въже или седалка, но това може да се предотврати. Според  чл. 195 на Закона за устройство на територията кметът на  общината е длъжен да издаде заповед, с която задължава собственика на съоръженията да извърши в определен срок необходимите ремонтни и възстановителни дейности за поправяне на лифтовете и влековете, а в случай, че това не се извърши или е невъзможно – да издаде заповед за тяхното премахване.

Държавните институции като цяло си затварят очите за нарушения, извършени в ски зона Алеко. Когато тази есен „неизвестен извършител“ изкорени 20 декара новозалесена гора, която по случайност е на мястото на планирана, но неодобрена ски писта, бяха само уволнени ниските етажи на горските и толкова.

Когато преди 7 години вместо преместване на разрешените 19 морени, влязоха булдозери и прокопаха цял нов ски път през каменните реки на Витоша, който съединява «Синята писта» и писта «Витошко лале», държавата отново си затвори очите. И тези примери не са единствените.

 

 


 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg