АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Комплексът на стойност 19 милиарда долара е с производствен капацитет от 650 000 барела дневно и вече произвежда дизел и авиационно гориво, съобщават от компанията "Данготе петролиъм рафинъри" (Dangote Petroleum Refinery).
Някои големи развиващи се икономики като Нигерия, Южна Африка и Виетнам, развити държави като Австралия, Япония и Канада, и други, сред които Перу, Чили, Замбия и Барбадос, са казали, че ще се присъединят към идеята.
Въпреки че е най-големият производител на петрол в Африка, Нигерия внася бензин, дизел и преработени петролни продукти, тъй като рафинериите не успяваха да осигурят през последните години нужния капацитет.
Индия (600 милиона души), Нигерия (300 милиона души) и Индонезия (100 милиона души) са страните с на-голям брой хора, които може да се сблъскат със смъртоносна горещина, според този сценарий.
На трето място по тегло на стокообмена заема Великобритания (55 милиона тона), следвана от Турция (36 милиона тона), Китай (31 милиона тона), Норвегия (29 милиона тона), Бразилия (24 милиона тона), Египет (19 милиона тона), Нигерия (14 милиона тона) и Канада (13 милиона тона). Транспортът на ЕС със Съединените щати, Русия и Обединеното кралство заедно представлява една трета от общия морски товарен транспорт извън ЕС.
Мозамбик разполага с третите най-големи запаси на природен газ в Африка след Нигерия и Алжир. ЕС се опасява, че без подкрепа за военните мисии, страната отново може да загуби контрол върху богатите на газ северните територии. През последните месеци ислямистите засилиха атаките в региона.
Алжир, Нигер и Нигерия подписаха меморандум за изграждането на газопровод, прекосяващ пустинята Сахара, през юни трите страни постигнаха споразумение за съживяването на проекта, за който се говори от десетилетия, но така и не стига до реализация.
Асоциацията на търговците на магарета казва, че предложената забрана за клане на магарета в Нигерия ще доведе до загуба на работни места за три милиона нигерийци и ще разшири конрабандата с магарешко месо.
Най-тежка е било положението в Йемен, Конго, Афганистан, Етиопия, Сирия, Судан, Южен Судан и Северна Нигерия, се посочва в Световния доклад за кризите с прехраната.
Списъкът включва Афганистан, Американска Самоа, Бахамите, Ботсвана, Северна Корея, Етиопия, Гана, Гуам, Иран, Ирак, Либия, Нигерия, Пакистан, Панама, Пуерто Рико, Самоа, Саудитска Арабия, Шри Ланка, Сирия, Тринидад и Тобаго, Тунис, Вирджинските острови и Йемен.