АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
В началото на 2023 г. домакинствата в Нидерландия разполагат с активи на стойност над 2,6 трилиона евро. Десет процента от най-богатите домакинства са притежавали 56 процента от тези активи, а десет процента от богатството е било в ръцете на най-богатите 0,1 процента, сочат данни на Статистическата служба на Нидерландия.
Най-големи излишъци са в : Германия (+53,8 млрд. евро), Нидерландия (+26,7 млрд. евро), Ирландия (+23 млрд. евро), Испания (+15,7 млрд. евро), Дания (+14.9 млрд. евро), Италия (+10,5 млрд. евро) и Швеция (+8,2 млрд. евро). Най-големи дефицити са в Румъния (-9 млрд. евро), Полша (-4,3 млрд. евро) и Белгия (-1,6 млрд. евро). За България за 1,6 млрд. евро излишък.
Високият ръст на заплатите е свързан главно с високата инфлация през последните години, казва Петер Хайн ван Мюлиген, главен икономист в Статистическата служба на Нидерландия. В резултат на това покупателната способност на работниците се влоши много рязко и това беше основен проблем за синдикатите.
Този показател бележи значителен напредък спрямо предходното десетилетие. Най-високи нива на свързаност през 2024 година са отчетени в Нидерландия (99,04%) и Люксембург (98,84%), следвани от Финландия (97,35%), Дания (96,92%) и Испания (96,83%).
Най-висок дял от тях са в Дания (61%), Нидерландия (59,6%) и Италия (51,7%). Най-нисък дял от работещите е регистриран в Испания (17,9%), Кипър (19,1%) и Словакия (20,4%).
Нидерландската централна банка (DNB) предложи домакинствата да бъдат подготвени за период, в който електронните платежни системи може да се сринат.
Често това са сравнително малки и наскоро създадени независими малки и средни предприятия с малък експортен портфейл, които често действат като посредници при износа на санкционирани стоки, които не произвеждат сами, за държави с повишен риск от заобикаляне на санкциите, заключава публикацията на Статистическата служба на Нидерландия.
През 20-те и 30-те години на миналия век особено важни за Нидерландия са били текстилната и хранително-вкусовата промишленост, както и корабостроенето.
Поне 95% от железопътната мрежа е електрифицирана в други 8 региона: Люксембург, столиците на Полша, Швеция и Франция, българския Югоизточен район, както и Лигурия и Умбрия в Италия и Утрехт в Нидерландия. В България общата дължина на жп мрежа през 2022 г. е възлизала на 4029 км, от които 3005 км са били електрифицирани.
СТО информира ЕС, че проверява дали Колумбия наистина е променила своите антидъмпингови мита върху вноса на замразени пържени картофи от Белгия, Германия и Нидерландия. Органът за уреждане на спорове в СТО "прие искане от ЕС за създаване на група, която да определи дали Колумбия е спазила предишно решение на СТО".