EUR 1.9558
USD 1.8981
CHF 2.0771
GBP 2.3369
CNY 2.5891
you tube
mobile version

Ниска безработица във Франция, Великобритания

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Ниска безработица във Франция, Великобритания

mail15:35 | 20.05.2022прегледи 943 коментарикоментари 0


Безработицата във Франция е останала почти без промяна през първото тримесечие на равнище 7,3 на сто от населението в трудоспособна възраст, спрямо 7,4 на сто през последните три месеца на 2021 г., съобщи Националният статистически институт (Insee), цитиран от Франс прес. Броят на безработните е достигнал 2,2 милиона души или с 18 000 по-малко за тримесечието. Равнището на безработицата е най-ниското от началото на 2008 г.

Безработицата е намаляла още повече към края на март във Великобритания, където пазарът на труда силно се разраства с рекорден брой обяви за работа и премествания на служители от една компания в друга, въпреки спада на заплатите (без бонусите), предаде Франс прес.
       
За трите месеца до края на март безработицата се е понижила до 3,7 на сто спрямо 3,8 на сто в края на февруари, спадайки до най-ниското равнище от 1974 г. и под нивото от преди пандемията от КОВИД-19, съобщи Националната статистическа служба (ONS).

Делът на активно заетите нараства, но остава под равнището от преди КОВИД-19. "От началото на пандемията около половин милион души напълно са се откъснали от пазара на труда", отбелязва Дарън Морган от статистическата служба. 

Друг признак, че британският пазар на труда функционира на пълни обороти, е, че близо един милион души са сменили работата си между януари и март, което е рекорден брой, като причината е главно в подаването на оставка, а не заради уволнения.

Рекордни са и регистрираните около 1,3 милиона обяви за работа, като в момента безработните са по-малко от обявените позиции, за първи път от съществуването на такива статистики.

Растежът на заплатите (с включване на бонусите) е достигнал 7 процента за периода, но в реално изражение е само 1,4 на сто, без отчитане на инфлацията.

Без бонусите, които се отпускат предимно в сектори като строителството и финансите, реалните заплати между януари и март са се увеличили с 4,2 на сто. Това заплащане обаче продължава да изостава спрямо инфлацията, тъй като работещите, особено в държавния сектор, са силно засегнати от разходите за живот.


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg