АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Ръководството на френския производител на автомобилни гуми обяви решението си пред 1254 служители на засегнатите производствени обекти.
Инсталацията ще бъде изградена по немска технология, която е изцяло автоматизирана, с 24-часов режим на работа и ще рециклира по 7 хил. тона гуми годишно.
ЕК ще може да приема решения, които са задължителни за страните от ЕС. С тях ще може да се въвеждат изисквания за по-щадящи околната среда начини на производство, използване и унищожаване на редица продукти. Сред тях са мебелите, автомобилите гуми, перилните препарати, боите и другите химически продукти.
Компанията постепенно ще прекрати производството в заводите в Карлсруе и Трир, както и производството на гуми за камиони и полуготови продукти в Хомбург до края на 2025 г. Това ще засегне общо 1410 служители в Германия.
Групата бе спряла да произвежда гуми за леки автомобили в завода, разположен в Калуга, на около 170 км от Москва заради инвазията на Русия в Украйна. Купувачът е руската компания "Ес8 Кепитъл" (S8 Capital), която заяви, че ще задържи близо 1100-те служители на завода.
Бъдещата фабрика, която ще бъде построена в град Орадя, Северозападна Румъния, ще има капацитет за производство на 6 милиона гуми годишно, а първите гуми се очаква да излязат от поточната линия през първата половина на 2024 г. Продукцията в търговски режим се очаква да започне в началото на 2025 г.
След 2021 г. етикетите на автомобилните гуми ще показват ефективността при потреблението на гориво, сцеплението при мокро покритие и нивото на външния шум при въртене.
Предлагането в платформата започва да се нормализира. През първата седмица на април се забелязва покачване в броя обяви за автомобили, гуми и джанти, но това важи само за частните потребители на платформата.
Във Великобритания най-големият износител на стари гуми, гаражите, взимат от шофьорите около 2 британски лири (2,5 долара), за да ги отърват от износените гуми и след това плащат на компаниите, събиращи гумите, около 1 британска лира да ги приберат.
За физически лица, санкцията е до 5000 лв. Еднолични търговци или юридически лица, които нерегламентирано изгарят или извършват друга форма на нерегламентирано третиране на неопасни отпадъци (например гуми и употребявани дрехи) се наказват с глоба от 1400 до 4000 лева.