АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Един от най-добрите барометри в природата се оказват пчелите, които са особено чувствителни и са първоизточник, от когото можем да черпим информация, без да има вмешателство в резултатите, за това доколко е чиста околната среда около водоизточниците.


За периода 2016—2019 г. в държавите членки е отчетено с 14,1% надвишаване на пределно допустимата концентрация на нитрати във водата, определена като питейна. Според констатациите водата, докладвана като еутрофна в ЕС, включва 81% от морските води, 31% от крайбрежните води, 36% от реките и 32% от езерата.


Най-богати на нитрати са зеленчуците и консервираните меса. Много по-малко е съдържанието им в млечните продукти и рибата. Някои растения имат способността да натрупват повече нитрати: маруля, пресен чесън, зелен лук, моркови, спанак, лапад, копър, червено цвекло, червени репички, тиквички, броколи и др.


Асоциацията "Активни потребители" направи тест за замърсяване с бактерии и нитрати на листни зеленчуци и установи наличие на нитрати в 17%, колиформи в 89% и Escherichia сoli в 61% от салатите!


Преди да готвите зеленчуците е добре да ги накиснете за половин час в студена вода, която след това да изхвърлите. Най-много нитрати може да се съдържат в зелените салати, пресния лук, репичките, спанака, тиквичките, зелето, морковите.


Община Димитровград ще заведе дело срещу неправителствената организация "Активни потребители", която изнесе информация, че водата е замърсена с нитрати и фекалии. Кметът Иво Димов опроверга тези данни и посочи, че питейната водата отговаря на всички стандарти.


136,3 тона грозде от България и Турция и 113,8 тона ябълки от Полша, Италия и Литва съдържат остатъчни количества пестициди и нитрати и са спряни от санитарните власти.


Брюксел реши да предприеме тази мярка заради замърсяване на водите с нитрати.


От началото на тази година влезе в сила Програма от мерки за ограничаване и предотвратяване на замърсяването с нитрати от земеделски източници в уязвимите зони.


През 2009 г. са изследвани 845 броя храни от растителен произход съгласно отчета по изпълнение на програмата за мониторинг.