АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Нов Закон за виното
Одобрен от МС проект на Закон за виното и спиртните напитки има за цел да хармонизира българското законодателство с новоприетите Регламенти на ЕС в областта на виното и спиртните напитки, съобщи пресцентърът на МС.
В новия проект са предвидени облекчения за производителите, като са въведени единни документи за водене на технологичен контрол, които се изискват от различните контролни органи.
С промените се цели:
- Повишаване на конкурентоспособността на винопроизводителите;
- Възвръщане на старите пазари и спечелване на нови в рамките на територията на Република България и навсякъде по света;
- Създаване на лозаро-винарски режим, почиващ на ясни, прости и ефикасни правила, подсигуряващи равновесие между търсенето и предлагането;
- Продължаване на практиката да се предоставят права на презасаждане, когато производителите поемат ангажимента да изкоренят еднакви по размер площи, засадени с лозя, тъй като нетното въздействие на подобни насаждения върху производството клони към нулата;
- Използване на референтни методи за изотопен анализ, като се улесни интерпретирането на резултатите от подобни анализи.
Найденов заяви, че със закона се цели да се сложи край на имитациите и тези, които ги правят, „да не могат да ги пробутват на потребителите”.
Идеята ни е да се сложи ред, както се сложи ред по отношение на храните. Засилва се контролът, транспонира се европейското законодателство, рестрикциите към тези, които го нарушават, стават много по-големи, каза той.
Министърът заяви, че основните нарушения са били констатирани при т.нар наливен алкохол. Предлага се нещо, което на цвят и консистенция прилича на вино, но не е вино. Затова основните промени са най-вече по отношение на рестрикциите към тези, които не го спазват и да се сложи ред в този пазар, защото виното е нещо, което присъства на трапезата ни, каза Мирослав Найденов.
Министърът каза, че по отношение на праговете за субсидии, позицията на България все още не е окончателна. Според предложение на Министерството на земеделието и храните – България трябва да подкрепи идеята, но да поиска те да бъдат по-високи, поне път и половина повече, отколкото предлага ЕК.
Налагайки прагове, да отиват повече средства към повече бенефициенти, за да променим тази ситуация в момента, в която 3.4 % от бенефициентите получават 78 % от субсидиите, каза той.
Tweet |
|