EUR 1.9558
USD 1.8824
CHF 2.1037
GBP 2.3574
CNY 2.5792
you tube
mobile version

Нов Закон за виното

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Нов Закон за виното

mail18:00 | 28.12.2011прегледи 1176 коментарикоментари 0


Одобрен от МС проект на Закон за виното и спиртните напитки има за цел да хармонизира българското законодателство с новоприетите Регламенти на ЕС в областта на виното и спиртните напитки, съобщи пресцентърът на МС.
В новия проект са предвидени облекчения за производителите, като са въведени единни документи за водене на технологичен контрол, които се изискват от различните контролни органи.
С промените се цели:
- Повишаване на конкурентоспособността на винопроизводителите;
- Възвръщане на старите пазари и спечелване на нови в рамките на територията на Република България и навсякъде по света;
- Създаване на лозаро-винарски режим, почиващ на ясни, прости и ефикасни правила, подсигуряващи равновесие между търсенето и предлагането;
- Продължаване на практиката да се предоставят права на презасаждане, когато производителите поемат ангажимента да изкоренят еднакви по размер площи, засадени с лозя, тъй като нетното въздействие на подобни насаждения върху производството клони към нулата;
- Използване на референтни методи за изотопен анализ, като се улесни интерпретирането на резултатите от подобни анализи.

Коментар на земеделския министър Найденов: По-строги санкции за незаконно производство и нарушения, свързани с производството на вино и спиртни напитки са заложени в новия закон, каза министърът днес в Министерски съвет, цитиран от „Фокус”. Промените са насочени най-вече към производството на вино. Много от напитките, които приличат на външен вид на вино, не са от грозде. Категорично с този закон това ще се регламентира, тоест ще пием вино от грозде, за да не се връщаме към онзи анекдот, в който кръчмарят на смъртния одър казал на сина си, че вино и от грозде става, каза министърът.
Найденов заяви, че със закона се цели да се сложи край на имитациите и тези, които ги правят, „да не могат да ги пробутват на потребителите”.
Идеята ни е да се сложи ред, както се сложи ред по отношение на храните. Засилва се контролът, транспонира се европейското законодателство, рестрикциите към тези, които го нарушават, стават много по-големи, каза той.
Министърът заяви, че основните нарушения са били констатирани при т.нар наливен алкохол. Предлага се нещо, което на цвят и консистенция прилича на вино, но не е вино. Затова основните промени са най-вече по отношение на рестрикциите към тези, които не го спазват и да се сложи ред в този пазар, защото виното е нещо, което присъства на трапезата ни, каза Мирослав Найденов.
Министърът каза, че по отношение на праговете за субсидии, позицията на България все още не е окончателна. Според предложение на Министерството на земеделието и храните – България трябва да подкрепи идеята, но да поиска те да бъдат по-високи, поне път и половина повече, отколкото предлага ЕК.
Налагайки прагове, да отиват повече средства към повече бенефициенти, за да променим тази ситуация в момента, в която 3.4 % от бенефициентите получават 78 % от субсидиите, каза той.

 

 


Тагове: вино, закон
 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg