АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Нов облигационен заем
Емитирането на облигации в размер на 1 493 000 000 евро на един или на повече траншове бе обсъден на заседание на комисията по бюджет и финанси в парламента. В бюджета за тази година беше одобрен лимит на външния дълг, който може да се емитира, в който влиза и дълг, който може да бъде получен от Европейската инвестиционна банка за следващия програмен период, каза пред депутатите министърът на финансите Петър Чобанов. Това, което остава извън дълга от ЕИБ, е в рамките на планираното, добави той. Чобанов посочи пред комисията, че със свои решения МС е направил необходимото за започване на процедурата и тя е необходимо да се ратифицира и от парламента. Като цяло емитираният дълг ще бъде използван за рефинансиране на емисията държавен дълг, която падежира в началото на следващата година в размер на около 1,6-1,7 млрд. лв., и за покриване на дълг през тази година.
Максималният срок на облигацията е до 15 години, като се дава възможност за дългосрочно финансиране при текущите ниски лихви, каза Чобанов. Той отбеляза, че в момента обстановката е
благоприятна за емитиране на дълг, а сложната ситуация в Украйна до момента не е оказала влияние върху пазарите. Заради текущата политика на Централната европейска банка за поддържане на ниски лихви търсенето на облигационна доходност е голямо, а лихвите по облигациите са ниски, посочи министърът на финансите. Чобанов каза, че оценките на международни авторитети са, че до 2017 г. България ще остане сред държавите с най-нисък външен дълг.
Наблюдава се непрекъснато намаление на доходността на държавни облигации, което означава, че пазарите възприемат страната ни като нискорискова, отбеляза Чобанов и допълни, че България се нарежда до страни като Литва и Латвия, които са с по-висок кредитен рейтинг в сравнение със страни като Румъния, Унгария и Хърватия например.
Менда Стоянова /ГЕРБ/ пожелава успех на облигацията, защото по думите й тя трябва да получи възможно най-ниски лихви, тъй като ще се плаща от целия народ в следващите години. Стоянова и други депутати от ГЕРБ обаче изразиха опасения от увеличаването на бюджетния дефицит, който трябва да се покрива с държавен дълг. В хода на дискусията Петър Чобанов отбеляза, че това, че дългът се ратифицира сега от парламента, не означава, че веднага ще се премине към емитиране на облигацията, а ще се изчака най-добрият момент за това.
Tweet |
|