АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Нова дата за приемане на еврото
Конференция "България по пътя към еврото", организирана от Министерството на финансите, ще се състои на 24 февруари в София, съобщиха от министерството. Целта на форума е да бъдат обсъдени възможностите и предизвикателствата пред България да бъде член на еврозоната, какво включва процесът на предстоящото въвеждане на еврото като национална валута, да се дискутира свършеното до момента и какво предстои, се посочва в съобщението.
Ако се положат максимални усилия, България би могла да се присъедини към еврозоната на 1 юли 2024 година, заяви министърът на финансите Росица Велкова преди дни.
Има вероятност към юли месец тази година да успеем да покрием критерия за инфлация, но не на 100%, а както е направено при Хърватия, с изключване на страни. Тези страни, които са с най-ниската инфлация да бъдат изключени от осредняването, поясни министър Велкова.
Според нея, имайки предвид решението, което 48-то Народно събрание прие за ускоряване на действията за присъединяване на страната към еврозоната, следващият парламент би могъл приоритетно да разгледа и приеме необходимите четири закона, които правителството отново ще внесе за обсъждане и разглеждане.
Така през юли тази година страната ни ще може да подаде извънреден конвергентен доклад за присъединяване към еврозоната на 1 юли 2024 та година, посочи министърът на финансите.
Разговорите, които водихме с ЕК са, че ако целият процес мине гладко, няма да има законодателна и нормативна пречка България да се присъедини към еврозоната на 1 юли 2024 година, каза Велкова.
По думите ѝ, ако това се случи, ще бъде прецедент, защото сега няма държава, която да се е присъединила към еврозоната с дата, различна от 1 януари, но не е забранено и невъзможно, посочи финансовият министър.
„Причината да не подадем искане за изготвяне на конвергентен доклад от ЕК и ЕЦБ е, че не сме си изпълнили ангажиментите, има неприето законодателство, четири закона трябва да бъдат приети, също така ние не изпълняваме инфлационния критерий. Ако ние сега подадем искане за оценка – за нас трябва да извадят 10 страни в оценката за инфлационен критерии, което е неравнопоставено спрямо действията при оценката за инфлацията при другите страни. Ако сега подадем искане за оценка, ние ще получим категоричен отказ“ – това коментира министърът на финансите Росица Велкова в предаването „Неделя 150“ на БНР. Тя припомни, че Прибалтийските страни са изчакали между 7 и 11 години за членството си в еврозоната след получен негативен конвергентен доклад, докато покрият критериите.
„Положиха се максимални усилия от служебното правителство на политическо и на техническо ниво. След разговори на президента на високо вино беше подписан меморандумът с ЕК за сечене на монетите и това даде възможност на БНБ да ускори техническата подготовка. Не приемам, че на НС не му е стигнало времето, законите бяха внесени през октомври и декември, ако това е било приоритет на парламента, считам, че е имало достатъчно време“ – обобщи министър Велкова.
Тя категорично каза, че страната ни не говори, че се отказваме от еврозоната, а че процесът се отлага във времето докато не станем готови.
„Бих се обърнала към партиите, които гласуваха решението на НС за еврозоната, в кампанията си да обясняват на хората всички плюсове за еврозоната“ – това е коментарът на финансовия министър в отговор на въпрос за актуалната в момента подписка срещу еврозоната.
Tweet |
|