EUR 1.9558
USD 1.9014
CHF 2.0853
GBP 2.3450
CNY 2.5935
you tube
mobile version

Нова мода в Европа: жилища за студенти

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Нова мода в Европа: жилища за студенти

mail10:34 | 25.04.2019прегледи 887 коментарикоментари 0


Ново изследване на консултантската компания Colliers International и международната правна кантора CMS показа, че в държавите в Централна и Източна Европа (ЦИЕ) може да се очаква недостиг на студентски жилища през следващите 10 години. Третият съвместен доклад на двете фирми разглежда еволюцията на сектора в региона и разкрива вижданията на инвеститорите по отношение на релевантността на студентските жилища като клас активи. В онлайн проучването са участвали 68 клиента на двете компании през март 2019 г., като  две трети от отговорилите са били от ЦИЕ, а от останалите - от Западна Европа.

Наличието на много евтини, но едновременно с това нискокачествени студентски  общежития, в резултат на ограничените държавни бюджети, стимулира развитието на този имотен сегмент в региона. Въпреки това, ключовата демографска промяна, характеризираща се с усилен ръст на броя на международните студенти, доближава очакванията, а може би и достъпността, към международните норми. Дали, обаче, ЦИЕ има готовност да посрещне потенциален ръст?

Инвеститорският апетит към сегмента на студентските жилища се увеличава

Над 32% от инвеститорите, участвали в проучването към доклада, споделят, че вече имат активност или планират да стартират такава по отношение на инвестиции в студентски жилища. Техните предпочитания са насочени приоритетно към Полша (50%), следвана от Чехия (28%) и Унгария (14%). Регистрираното потенциално търсене, обаче, надвишава предлагането в сегмента.

Според доклада, към 2028 г. в повечето градове в ЦИЕ ще бъде налице значителен недостиг на студентски жилища. Ако се приложи моделът търсене - предлагане и се съпостави броят на международните студенти в съответния град спрямо легловата база, се вижда, че към 2028 г. най-голямо несъответствие ще има във Варшава (-8,399 легла), след което са Будапеща (-3,679), Краков (-1,227), Прага (-1,795) и Братислава (-298). Букурещ е единственият град с положителен резултат. В този сценарий, при едно легло на стая, стойността на наличностите възлиза на 1.22 млрд. евро.

Марк Робинсън, Анализатор, Colliers SEE, коментира: „Студентските разходи не се движат задължително в съответствие с икономическия цикъл. Търсенето на този тип крайни потребители не е толкова силно зависимо от ръста на БВП, както например е това на клиентите в сегментите на офисните и индустриалните площи. Сега е правилният момент характеристиките на разглеждания сегмент да бъдат обмислени от инвеститорите с оглед на очакванията за забавяне на икономическото развитие на страните в Еврозоната (а и не само на тях)."

В средносрочен план възможностите са на страната на предприемачите

Над 87% от инвеститорите считат, че има значителен недостиг на предлагане на частни студентски жилища в ЦИЕ. На въпросът дали предпочитат да придобият готов продукт или да построят такъв, 74% от участниците в проучването на Colliers и CMS са избрали второто.

Този тренд вече е видим в региона, където осем частни студентски резиденции са в процес на изграждане. Сред тях е LivinnX на Golub GetHouse - модерен проект, включващ 290 жилищни единици, намиращ се в Краков. Griffin Real Estate, собственик на Student Depot, първокласна верига частни студентски общежития за наем в Познан, Лодж, Люблин и Вроцлав, също дава заявка за намеренията си до 2021 г. да инвестира в повече проекти в Краков и Вроцлав, увеличавайки легловата си база до 2,700.

Студенти, участвали в проучване през 2017 г., са изразили недоволството си от ниското качество на студентските жилища в региона, като Румъния води класацията в този аспект, конкретно по отношение на цена, локация, качество и транспортна обезпеченост. Полша също не се представя задоволително. С нарастването на международните студенти като пропорция от населението средно с 3,6% на година в региона, подновяването на базата от студентски жилища може дори да се окаже закъснял процес. Според данните от проучването, достъпността на този вид имоти е основният проблем, най-вече за местните студенти. Над 20% от участниците в изследването през 2017 г. от ЦИЕ-6, с изключение на тези от Чехия, споделят, че са срещнали финансови затруднения.

Войчех Кошара от CMS споделя: „Настоящото проучване на Colliers и CMS включва 20 съществуващи актива в ЦИЕ-6. Със строящите се в момента осем във Варшава, Краков и Букурещ, предлагането в сектора нараства, дори и да е с малко по-нисък темп от необходимия, тъй като инвеститорите започват да оценяват неговия потенциал.

Нашият доклад показва, че този вид инвеститорски клас не е пряко обвързан с цикличността на икономиката, което е позитивно с оглед на перспективите пред развитието й в Европа през следващите 1-3 години и настоящия политически климат. Със стабилна възвръщаемост от 5-7% в Европа и силно търсене от страна на международни студенти в ЦИЕ, потенциалът на сектора е голям, като същевременно с това, достъпността на този вид жилища остава основно предизвикателство."


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg

Общини: Четири истории за успеха

06:58 | 07-08-24 | 2171