АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Към края на 2024 г. съотношението на държавните дългове към брутния вътрешен продукт (БВП) в ЕС възлиза на 81 на сто, а в еврозоната - на 87,4 на сто. И двата показателя отчитат спад спрямо края на третото тримесечие на 2024 г., когато държавният дълг бе 81,6 на сто от БВП на ЕС и 88,1 на сто от БВП на еврозоната. Това съобщи в най-новата си публикация европейската статистическа агенция Евростат.


От 1 септември 2025 г. всички компании, които превозват стоки по суша към Европейския съюз, ще трябва задължително да подават предварителна митническа информация чрез новата система ICS2 (Import Control System 2).


ОИСР предоставя препоръки за политики за ускоряване на кръговия преход на София, като се основава на своята рамка с три стълба — хора и фирми, политики и места.


Рейтингът на България е подкрепен от силната външна и фискална позиция на страната в сравнение с държавите със същия рейтинг, надеждната политическа рамка от членството в ЕС и дългогодишното функциониране на режима на паричен съвет.


Напрегнатата геополитическа ситуация в света, непредсказуемата тарифна политика на САЩ, разочароващите показатели на американския и европейския износ на пшеница и оптимистичните перспективи за новата реколта поддържат сериозна динамика на световните зърнени пазари. Това отбелязват експертите на Софийската стокова борса (ССБ) тази седмица.


Българската асоциация за иновативно земеделие представи първата от поредица експертни препоръки в новата рубрика "БАИЗ съветва", която ще представя навременна информация за актуалните агрономически рискове и мерки на полето.


От началото на годината до момента пласираният дълг на вътрешния пазар е 1 млрд. лв., по данни на БНБ и МФ. С новата емисия продадените ДЦК може да достигнат 1,5 млрд. лв.


Най-голямата европейска земеделска организация - "Копа-Коджека" (Copa-Cogeca) съобщи, че приветства пакета от мерки за лозаро-винарския сектор, който ЕК предложи. "Копа-Коджека" смята, че този план за действие включва прагматични мерки, въпреки че остават несигурности по отношение на неговите финансови аспекти.


Вдигнатите и за нас бариери на Шенген, възможностите за работа, примамливите оферти за обучение в реномирани европейски училища и ВУЗ-ове, ще стимулират много българи да потърсят препитание, образование, жилище или просто нов начин на живот в друга страна на ЕС. Но как да преместите финансите си в новата държава?


Новата правна рамка съдържа по-бързи, по-опростени и по-ефективни процедури за връщане и допълва Пакта за миграцията и убежището, който ще влезе в сила в средата на 2026 г.