EUR 1.9558
USD 1.8518
CHF 2.0936
GBP 2.3457
CNY 2.5557
you tube
mobile version

Нови заплати на преподаватели във ВУЗ

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Нови заплати на преподаватели във ВУЗ

mail06:15 | 01.12.2020прегледи 526 коментарикоментари 0


66 милиона лева допълнително ще получат висшите училища през следващата година за увеличаване на заплатите на университетските преподаватели, като на места това увеличение може да достигне 60 %. Срещу това, висшите училища поемат ангажимента за завишаване на изискванията към студентите и преподавателите, за намаляване на административния персонал  и на академичния състав над 65 годишна възраст.

Това стана ясно след сключено споразумение между просветния министър Красимир Вълчев , синдикатите КНСБ и КТ "Подкрепа"  и Съвета на ректорите.

В Закона за държавния бюджет, който гласува парламентът, са заложени средства за изравнителна субсидия, за да може във всички висши училища да бъдат достигнати регламентираните минимални заплати на преподавателите.

Минималната работна заплата за асистент трябва да е 1300 лева, за главен асистент - 1400 лева, за доцент - 1500 лева, а за професор минималната заплата да е 1600 лева. Това каза министърът на образованието и науката Красимир Вълчев при подписването на Споразумение със Съвета на ректорите на висшите училища, с Националния браншов синдикат "Висше образование и наука" към КНСБ и със Синдиката "Висше образование" към КТ "Подкрепа".

Образователният министър уточни, че това са минимални работни заплати за преподавателите, а в някои висши училища те са много по-високи.

Председателят на Националния браншов синдикат "Висше образование и наука" към КНСБ доц. Лиляна Вълчева каза, че с подписаното споразумение ще може да се реши проблемът с големите неравенства в системата на висшето образование. Тя коментира, че не е нормално сега да има "700 лева заплата за асистент в едно висше училище и над 1500-1600 лева - в друго висше училище".

Ректорът на Софийския университет "Св. Климент Охридски" проф. Анастас Герджиков, който е и председател на Съвета на ректорите, заяви, че чрез споразумението държавата ще даде допълнителни средства за рязкото повишаване на заплатите на преподавателите във висшите училища - в много университети ще е с 50-60 процента.

Чрез споразумението всяко висше училище трябва да утвърди политика за текущите изисквания към студентите през цялата учебна година, каза министър Вълчев. Той обясни, че "всички висши училища ще трябва всяка седмица да възлагат задачи, проекти и четене на книги от студентите". Образователният министър заяви, че е бил изненадан, че в системата на висшето образование е имало "преподаватели без норми, може да има и преподавател с частична норма и пак да получава пълна заплата, а такава нещо няма в училищното образование". Затова в споразумението е записана минимална норма от 300 часа, записано е, че няма да се получава заплата, ако няма норма и това е основание за освобождаване на преподавател. Висшето образование е пример за сфера, която в момента се реформира, като това започна в последните пет години, коментира министър Красимир Вълчев. Той съобщи, че се залагат повече средства за висшето образование - в бюджета за 2021 г. и в оперативната програма.

Образователният министър заяви, че има преподаватели във висши училища, които са с много дни отпуск и препоръча на ректорите да ги призоват, за да бъдат "изчистени".


 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg