АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Нови мерки срещу дъмпинга + видео
Банани от Южна Америка, обувки от Китай, текстил от Турция. Някои стоки се продават в Европа на много ниски цени. Нарича се дъмпинг. А той заплашва европейското производство. За да спре това, се налагат антидъмпингови такси.
В света на глобалната търговия, има два вида икономики: пазарна икономика и непазарна икономика.
При пазарната икономика цените се определят от търсенето и предлагането при ограничена държавна намеса. При непазарната икономика цените се определят от държавата.
Един от най-големите търговски партньори на ЕС - Китай, се смята за непазарна икономика. Това означава по-високи антидъмпингови такси. Китай поиска от ЕС да бъде призната за пазарна икономика. С новия закон тези класификации няма да имат значение. ЕК ще решава какви мита да налага на основа на критерии като намеса на държавата в страната, а не по вида икономика. Не става дума за протекционизъм, а за един инструмент, който в основата си отчита необходимостта да съществува свободна пазарна конкуренция, а в същото време и по-справедливи условия. Европейският парламент разглежда новото законодателство, за да е сигурно, че смисълът и наборът от критерии са кристално чисти. Целта: по-справедливи търговски условия за дружествата от ЕС.
Tweet |
|