EUR 1.9558
USD 1.8959
CHF 2.0743
GBP 2.3122
CNY 2.5929
you tube
mobile version

Нови по-слаби прогнози за добивите на зърно

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Нови по-слаби прогнози за добивите на зърно

mail08:02 | 29.08.2024прегледи 431 коментарикоментари 0


Прогнозите за добивите на ниво ЕС са преразгледани надолу за почти всички култури поради изключително горещите условия на юг и прекомерните валежи на север, пише в августовското издание на бюлетина на Съвместния изследователски център към Европейската комисия (JRC MARS Bulletin) за мониторинг на културите в Европа.

Преразглеждането надолу на прогнозата за добивите на летни култури (по-специално царевица за зърно и слънчоглед) се дължи главно на изключително високите температури, настъпили през разглеждания период в по-голямата част от Южна, Централна южна и Източна Европа. Летните култури са особено засегнати в региони, където горещите условия съвпадат с ограничената наличност на вода, какъвто често е случаят в Унгария, Румъния, България и Гърция.

Силните валежи са засегнали зимните култури на север

Лошото представяне на зимните зърнени култури (по-специално мека пшеница и зимен ечемик) се дължи най-вече на прекомерно влажните условия, които засегнаха големи части от Западна и Северна Европа. По време на настоящия период на преразглеждане това се отнася по-специално за балтийските държави, където изключително интензивните валежи са довели до полягане и до намаляване на качеството на зърното, което значително е намалило досегашните положителни очаквания за добив.

Честите валежи, но по-малко екстремни, също затрудняват събирането на реколтата в Северна Франция, страните от Бенелюкс и северозападната част на Германия, където зимните култури вече са били засегнати от прекалено влажни условия през по-голямата част от сезона./БТА


 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg