EUR 1.9558
USD 1.8784
CHF 2.1094
GBP 2.3506
CNY 2.5920
you tube
mobile version

Нови разкрития за АЕЦ "Белене" от 2008г.

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Нови разкрития за АЕЦ "Белене" от 2008г.

mail14:15 | 23.01.2013прегледи 1483 коментарикоментари 1


С наближаването на референдума "Да се развива ли ядрената енергетика в Република България чрез изграждане на нова ядрена електроцентрала?" се изостриха политическите изказвания и „разкрития”. След като извади от кашони договора за конфиденциалност с немската компания RWE, която трябваше да участвува в изграждане на проекта АЕЦ „Белене”, правителството издуха от прахта и стенограма и постановление от 2008 г. (впрочем и двата документа са напълно достъпни в интернет чрез страницата на Министерски съвет). Те опровергават казаното от лидера на БСП Сергей Станишев, че предишното правителство, на което той беше премиер, не е отпускало средства за строителството на АЕЦ "Белене". Министър-председателят Бойко Борисов цитира стенограма от правителствено заседание от 2008 година и доклад на тогавашния министър на икономиката Петър Димитров. Борисов показа и документ от 27 октомври 2008 г., в което Министерски съвет постановява:
Чл. 1. Дава съгласие за закупуване от държавата чрез бюджета на Министерството на икономиката и енергетиката на акции на стойност 300 000 000 лв. за увеличаване капитала на „Български енергиен холдинг” ЕАД, с които последващо да бъде увеличен капиталът на „Национална електрическа компания” ЕАД с цел изпълнение на проекта за изграждане на нова ядрена мощност на площадката на АЕЦ „Белене”.
Цитираният пасаж е от оригиналното Постановление №259, публикувано на страницата на Информационна система за правна информация на Министерски Съвет. Там открихме и стенограмата от правителственото заседание от 23 октомври 2008 г. Ето частта, която се отнася за АЕЦ „Белене”.

Заседание
на Министерски съвет
23 октомври 2008 г.

Точка 20
Проект на Постановление за предоставяне на средства от републиканския бюджет за закупуване на акции от държавата във връзка с увеличението на капитала на търговско дружество

ПЕТЪР ДИМИТРОВ: Точката беше отложена поради Вашето отсъствие от заседанието и в общи линии беше изказано мнението, че този важен въпрос трябва да се реши във Ваше присъствие. Втората причина беше, че го нямаше и г-н Орешарски и представителя на Министерство на финансите очевидно нямаше волята на министъра на финансите в тази посока и затова го отложихме. Съжалявам за отлагането. Аз предупредих Министерския съвет. Това даде повод на г-н Кириенко да направи изявление, че ако „Белене” закъснее, виновна за това ще е българската страна. Това решение се чакаше на Министерския съвет. Казах, че то е изключително важно. Предизвикахме тези изказвания. Смятам, че днес трябва да вземем това решение. Проблемът, който беше поставен за представянето на тези 300 милиона пред ЕВРОСТАТ е последващ проблем. Когато се представя проектът пред ЕВРОСТАТ, тогава ще са необходими тези допълнителни аргументации, в т.ч. и на икономическата ефективност и на цената, по която ще се продава електроенергията. Смятаме, че няма съмнение, че при участието на РВ, а преди малко г-жа Плугчиева ми даде последния материал от РВ, очевидно са решили да участват заедно с „ЕЛЕКТРАБЕЛ” при 49% частно участие няма никакви основания да се предполага, че Европейската комисия ще ни упрекне, че това е държавна помощ за един финансово неефективен проект, а смятам, че е точно обратното. Виждате, вчера македонската делегация постави въпроса и за тяхно участие, но интересът към проекта - те питат в общи линии какво ще им дадем. Аз им казах, че ще им дадем да участват във финансирането, ако имат желание, така че да готвят пари и да кажат колко могат да вложат в проекта, че със собствеността нещата са приключили и тяхно участие е невъзможно.
СЕРГЕЙ СТАНИШЕВ: Въпроси?
НИКОЛАЙ ВАСИЛЕВ: Никой от министрите не е против по същество решаването на този проблем. Просто миналата седмица във Ваше отсъствие и отсъствието на министъра на финансите бяхме обезпокоени дали ще се реши въпросът с ЕВРОСТАТ. Дали финансите имат някакво виждане по този въпрос?
ПЛАМЕН ОРЕШАРСКИ: Имах през седмицата допълнително разговори с министър Димитров и с ресорната заместничка, която също пое ангажимент в много съкратени срокове да изготви финансово- икономическа обосновка на проекта. Н база на данните, с които сега се разполага, тя не може да бъде съвсем окончателна, но и това върши работа, за да имаме готовност да го докладваме по начина, по който говори министър Димитров преди малко. Така че ние също подкрепяме проекта.
СЕРГЕЙ СТАНИШЕВ: Какви са сроковете за това докладване пред ЕВРОСТАТ? Кога евентуално се очертава?
ПЛАМЕН ОРЕШАРСКИ: Трябва да се докладва за отчитане на тази финансова година, но ние настояваме във възможно най-кратки срокове да го има този доклад, тъй като всеки един момент ЕВРОСТАТ имат това право. Могат да попитат буквално утре, сигнализирани, примерно, от средствата за масова информация или сигнал, постъпил при тях. Ние ако нямаме този отговор, а тепърва започнем да го правим, струва ми се, че ще бъде по неблагоприятен вариант, вместо варианта да имаме предварителните финансово-икономически разчети, в т.ч. възвръщаемост, цена и т.н.
СЕРГЕЙ СТАНИШЕВ: Други въпроси? Темата е сериозна. Ще помоля г-н Димитров от Министерство на икономиката и енергетиката да пратят час по-бързо па Министерство на финансите техния доклад.
Действително, сроковете много ни натискат, защото в света има ядрен ренесанс, има вече опашки за производство на такива реактори, защото много се строят нови и ако ние не успеем да свършим нашата работа навреме, да поръчаме реакторите, това ще оттласне в неизвестността във времето изграждането па „Белене”, защото всичко може да е построено иначе, но като ги няма самите реактори, няма как да бъде приключен успешно проектът, а тона е важно, ако щете, и по отношение на емисиите косвено, и конкурентоспособността на икономиката. Впрочем, руската страна продължава да оказва, ако имате затруднения с финансирането, ние ви даваме, само че срещу дял, което също показва - мисля, че са заделили 3 милиарда долари за тази цел (3,8 млрд. в бюджета им са заложени за тази година). Те са готови във всеки момент да го проведат. Но ни държим, разбира се, което сме обсъждали, все пак да бъде българска атомна електроцентрала, първо, второ, от политическа и друга гледна точка действително да търсим стратегически частен партньор, за което е избрана „РВ”. Ако се обединят с „ЕЛЕКТРАБЕЛ”, ще бъде още по-добре, защото тогава и политическата подкрепа и миксът между българско участие, руски технически изпълнител за самите реактори „СИМЕНС” и „АРЕВА”, съответно Германия и Франция, от гледна точка на сигурността и системите за управление, електрониката и „ЕЛЕКТРАБЕЛ” и „РВ” като стратегически партньори, се получава действително добър баланс - и икономически, струва ми се, и политически. Така че предлагам да подкрепим решението, ако нямате други въпроси. Но г-н Димитров, Вашите хора да си свършат работата.
ПЕТЪР ДИМИТРОВ: Ще я свършат.
СЕРГЕЙ СТАНИШЕВ: Надявам се.
 


 
Коментари
 
РЕАЛИСТ - 23-01-2013 г. 20:11:14

ЗАЩО НЯМА КОМЕНТАРИ ?

 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg

Общини: Четири истории за успеха

06:58 | 07-08-24 | 1787