АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


От 2020 г. насам дългът на нацията – най-високият в еврозоната – се е свил с повече от 40 процентни пункта, достигайки 154 на сто от брутния вътрешен продукт през 2024 г. и се очаква да спадне допълнително до края на тази година.


„Росатом“ сглобява корпуса на реактора за атомния ледоразбивач от ново поколение„Ленинград“. Реакторите от серията РИТМ са основа за развитието на Северния морски път и на технологиите за АЕЦ с малка мощност.


Тържествено вдигнаха флага на новия атомен ледоразбивач „Якутия“. „Росатом“ отчете пореден рекорд по Северния морски път – близо 38 млн. тона общ обем на товарния трафик през 2024 г.


"Адванст нюклиър фюълс" е дъщерно дружество на френската компания "Фраматом" (Framatome). Увеличаването на вноса на уран от Русия е деликатна тема, като в момента компанията се опитва да създаде съвместно дружество с руската ядрена група "Росатом".


Те са от Египет, Унгария, Турция, Бангладеш, Беларус и Китай. Подготовката, обучението и стажовете в учебните центрове и руските АЕЦ обезпечават безопасното и ефективно управление на енергоблоковете ВВЕР-1200, които „Росатом“ изгражда в страни партньори.


ТВЕЛ, горивното подразделение на руската държавна корпорация „Росатом“, произведе иновативно ядрено гориво за реакторите на бързи неутрони от IV поколение БН-1200 и БРЕСТ- ОД-300. Едновременно се разработват два варианта на уран-плутониевото ядрено гориво: оксидно (МОКС) и плътно нитридно гориво (СНУП).


Проектите, финансирани по механизмите, ще трябва да отговарят на взискателните критерии за допустимост на ЕБВР за преход към зелена икономика и строгите технически стандарти и ще допринесат за спестяване на енергия и намаляване на емисиите на CO2.


„Росатом“ отчете постигнатото за ITER през 2024 г. Въпреки санкциите и логистичните пречки, руската държавна корпорация е обезпечила успешно напредъка на международния проект за термоядрен синтез.


Казахстан е водещ световен производител на уран (с дял от 43%) и третият по големите доставчик на обеднен уран за ЕС, но изпитва сериозна липса на електроенергия за вътрешното си потребление. Москва също участва в надпреварата за изграждането на електроцентралата чрез държавната си компания "Росатом", както Китай и Южна Корея.


Позволява се ефективното преработване на облъченото ядрено гориво и рационалното управление на продуктите от него. Основната задача на БЯГЦ е намаляването на обема и активността на радиоактивните отпадъци, подлежащи на погребване чрез рециклиране на ядрените материали.