АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Икономическият и социален съвет изразява безпокойство от продължаващия дисбаланс на европейския пазар на електроенергия и постоянните свръхвисоки цени в Югоизточна Европа. Това се посочва в Резолюция на ИСС.


България устойчиво изпреварва средния растеж в ЕС, като основен двигател на БВП е потреблението на домакинствата, докато инвестициите и износът остават в застой.


Целта е да се осигури нова опция за краткосрочно използване на платената пътна мрежа, което отговаря на нуждите на потребителите и обществените очаквания за по- голяма мобилност и достъпност.


Индексът на тържищните цени (ИТЦ), който отразява движението на цените на хранителните стоки на едро в България, през седмицата се повишава с 0,85 процента до 2,366 пункта. Миналата седмица ИТЦ беше на ниво от 2,346 пункта. Базовото равнище на ИТЦ - 1,000 пункта, е от 2005 г.


Повишаването на основния индекс на потребителските цени, с изключение на нестабилните пресни храни, е последвал ръста от 3,2 на сто през януари. Нивото на инфлация остава на равнището на или над целта за ценова стабилност от 2 на сто на Bank of Japan от април 2022 г.


В хода на преминалото бързичко окончателно обсъждане на държавния бюджет за 2025 г. беше одобрено и създаването на верига държавни магазини, които да се борят с високите цени на хранителните стоки и други от първа необходимост.


В България инфлацията през февруари на годишна база е 3,9 на сто спрямо отчетените 3,8 на сто през предходния месец. Това показват най-новите данни на европейската статистическа агенция Евростат.


За да обсъдят най-новите тенденции и решения в сферата на високите технологии, във Враца ще пристигнат представители на водещи компании, технологични лидери, експерти от България и чужбина, като събитието се очаква да е едно от най-големите в сектора през тази година.


С още близо 1 процент се повишават цените на основните хранителни стоки, плодове и зеленчуци на борсите в страната, показват данните от седмичния бюлетин на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ).


По предварителни данни на НСИ през февруари 2025 г. месечната инфлация, измерена през индекса на потребителските цени (ИПЦ), е 0,6 на сто. Инфлацията от началото на годината (февруари 2025 г. спрямо декември 2024 г.) е 2,6 на сто.