АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Продукцията на промишления сектор в ЕС и еврозоната е намаляла с 2 % през септември на месечна база. Това сочат най-новите сезонно изгладени данни на европейската статистическа агенция Евростат. Спадът последва отчетения за август ръст със съответно 1,2 и 1,5 на сто в ЕС и еврозоната.
Това е посочено в есенните прогнози на изпълнителния орган на ЕС. В новите оценки предвиждането за настоящата година е ревизирано възходящо, след като през пролетта Брюксел посочи, че очаква ръст на БВП у нас през 2024 г. от 1,9 на сто. За 2025 г. прогнозата е запазена.
Подновяванията на договори продължават да формират около 40% от всички сделки, следвани от преместванията на наематели. Малкият дял на разширенията и новите наематели показва ограничен потенциал за органичен растеж на пазара и усвояване на нови площи, въпреки че общият обем на сделките се връща към нивата преди пандемията.
Средната наемна цена на имот с най-много две спални струва 35 процента или повече от заплатите на работниците, които получават законоустановената минимална заплата в 14 страни членки.
Активността на жилищния пазар е сравнително устойчива през последните месеци, като броят на одобрените ипотечни кредити се доближава до нивата отпреди пандемията въпреки значително по-високите лихвени проценти.
На Софийската стокова борса търговията със зърнени стоки се раздвижи. Търсенето на хлебна пшеница от тазгодишна реколта се повиши на 545 лева за тон, предлагането също слезе на тази цена и се сключиха сделки за над петдесет хиляди тона на 545 лева за тон.
Малко повече от две години ще бъдат необходими за изграждането на новата критична инфраструктура на територията, обслужвана от пристанищния оператор. Според парафирания проект новите железопътни трасета ще бъдат шест – две от тях ще бъдат оперативни, а останалите – буферни. Общата им дължина ще бъде почти четири километра.
Платформата за провеждане на е-търгове за продажба на дървесина е увеличила приходите на държавните горски предприятия с близо 53 млн. лв. Допълнителните средства са реализирани от увеличението на първоначално обявената цена, която е предложена на търг през електронната система.
Лихвените проценти при новите срочни депозити в лева за домакинства бележат лек ръст, като към края на септември 2024 г. достигат 1,02% в сравнение с 0,63% към края на септември 2023 г. Това съобщи Асоциацията на банките в България (АББ) във връзка със Световния ден на спестовността.
Най-скъпи в абсолютни числа остават имотите в столицата - средно по 1840 евро на квадратен метър. Веднага след София се подреждат Варна и Бургас - с цени от 1443 и 1300 евро на квадратен метър. В Пловдив средната цена надминава 1200 евро на квадратен метър, а имотите в Русе се оказват по-скъпи от тези в Стара Загора.