АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Напливът от китайска стомана през последните години принуди някои заводи в Индия, която е вторият по големина производител на сурова стомана в света, да ограничат дейността си и да съкратят работни места. Индийското МФ публикува заповед, в която се посочва, че митото ще остане в сила 200 дни.


Средствата са вложени в проекти в общините Монтана, Вършец, Правец, Брезник, Земен, Белоградчик, Ботевград, Чипровци, които целят съхраняване и популяризиране на местното природно и културно наследство.


Износът се е повишил с 12,4 на сто през март спрямо година по-рано, опровергавайки очакванията за увеличение от 4-5 на сто. Вносът обаче намалява през март 4,3 на сто на годишна база.


Страната ни активно участва в подготовката на споразумение за глобалното ценообразуване. Изложението IN-COSMETICS GLOBAL се проведе в център РАИ, Амстердам. Глобалното събитие за козметика, етерични масла и суровиниза продукти за лична хигиена с над 1000 изложители, показващи най-новите постижения в науката, иновациите и устойчивостта.


Новите ставки за американския внос в Китай ще влязат в сила малко след полунощ на 10 април. По-рано тази седмица президентът на САЩ заяви, че ако Пекин не отмени митата си от 34 процента, ще повиши митническите ставки за Китай на 104 процента, което се случи днес.


Износът нарасна през февруари с 2,9% до рекордно ниво от $278,5 млрд., докато вносът остана в размер от 401,1 млрд. долара - почти без промяна спрямо рекордни пик от 401,2 млрд. долара през януари, тъй като бизнесът и потребителите увеличиха покупките преди новите мита, наложени от администрацията на Тръмп в началото на март.


Напрегнатата геополитическа ситуация в света, непредсказуемата тарифна политика на САЩ, разочароващите показатели на американския и европейския износ на пшеница и оптимистичните перспективи за новата реколта поддържат сериозна динамика на световните зърнени пазари. Това отбелязват експертите на Софийската стокова борса (ССБ) тази седмица.


Новите мита за страните от Западните Балкани варират между 10 и 37 процента, отбелязва "Радио Свободна Европа". Албания, Косово и Черна гора са страните с най-ниски такси (10 процента), докато Сърбия е получила най-високия процент (37 процента).


Употребяваните коли и у нас поскъпнаха почти двойно след края на пандемията от КОВИД-19, сочат данни от обявите за продажба на автомобили "втора ръка". Те продължават да поскъпват на фона на сериозното покачване на цените на новите автомобили.


В подготовката за тазгодишния туристически сезон Хърватия е провела силни промоционални кампании на най-големите търговски панаири в света, с особен акцент върху ключови пазари, където според „последните прогнози Хърватия продължава да бъде желана туристическа дестинация, предлагаща добро съотношение цена - качество“.