АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Инвестициите в индустриалната зона не само стимулират икономиката на общината, но и пряко подобряват живота на местните жители. Освен това общината и жителите категорично отхвърлят идеята за златодобив, за да запазят чистата си природна среда и да развиват туризма.
Основен акцент бе поставен върху създаването на общ туристически продукт – "Бранд Балкани", и подобряването на въздушната свързаност между балканските столици. Министър Милошев се срещна с колегите си от Италия Даниела Сантанке, Гърция Олга Кефалояни, Сърбия Хюсеин Мемич, Хърватия Тончи Главина и Черна гора Симонида Кордич, както и със заместник-министъра на туризма на Турция Надир Алпаслан.
Страни като Ирландия, Испания и Германия също са участвали в теста, но понастоящем Белгия е единствената европейска държава след Исландия, която официално е приела закон за четиридневната работна седмица.
Кипър завършва най-силния си туристически сезон, като отбеляза тази година "най-добрите 9 месеца за всички времена в туризма", отчете заместник-министърът на туризма Костас Кумис. Туристическите власти и индустрия на острова са оптимисти за успешното развитие на сектора през 2025 г.
Според служебния министър на туризма балканските държави имат потенциал да се рекламират като общ бранд и дестинация. Той счита, че Балканите са интересни отвъд океана, както и за туристи от Далечния изток. Големите усилия в туризма генерално са насочени към въздушната свързаност, допълни Милошев.
България и Черна гора поемат ангажимент за засилване на сътрудничеството в ключови туристически направления, включително зимен, културен, винен, поклоннически и СПА туризъм, както и изразиха воля за осигуряване на въздушна свързаност между балканските столици, съобщи българското Министерство на туризма.
Данни на НСИ показват ръст на посещенията с 25%. Това каза Илин Димитров, съветник на президента по въпросите за туризма. За въвеждането на минимални прагове на цените на нощувките в местата за настаняване, които да са съобразени с тяхната категория, настояват хотелиери от Банско. Според тях това е начинът и да се пребори дъмпингът на сивия сектор в сектора.
Най-осезателно се чувства липсата на работна ръка в туризма, в сектор отбрана, както и социални служители. От липса на работници страда целият аграрен сектор, 77% от работодателите заявяват, че са затруднени да намерят специалисти, 45% от компаниите увеличават заплатите и въпреки това не намират служители.
През първата половина на 2024 г. те възлизат на 4,13 милиарда евро, което е с 288,3 милиона евро или 7,5% повече в сравнение със същия период на 2023 г., предаде хърватската агенция ХИНА, позовавайки се на данни на Хърватската национална банка, цитирани в съобщение на Министерството на туризма и спорта.
В момента фирмата е най-голямата в страната по отношение на своя числен състав, като в нея работят над десет хиляди души, а дейността се разпростира в три общини - Казанлък, Мъглиж и Стара Загора.