АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Позицията на страната ни в Глобалния индекс остава непроменена спрямо предходната година - 38-мо място, но за разлика от повечето страни, които подобряват представянето си в различните измерения на индекса, България, както и предходната година, отчита влошаване на представянето си.
Ветровитият и слънчев климат на италианския остров го прави идеално място за добиване на енергия от вятъра и слънцето, но интересът, който проявяват инвеститорите, притеснява някои местни жители.
Енергийните гиганти са решени да подкрепят финансово една от целите на Световната организация за постигане на устойчиво развитие до 2030 година, а именно "Осигуряване на достъп до финансово достъпна, надеждна, устойчива и съвременна енергия за всички".
В категорията "Общо и фактори" България се позиционира на 56-о място от 67 страни, което представлява спад с 1 пункт от 55-о място през предходната 2023 г., въпреки че в настоящата класация участват нови 3 икономики, което е своеобразен напредък за България, отбелязват от Палатата.
Това е посочено в есенните прогнози на изпълнителния орган на ЕС. В новите оценки предвиждането за настоящата година е ревизирано възходящо, след като през пролетта Брюксел посочи, че очаква ръст на БВП у нас през 2024 г. от 1,9 на сто. За 2025 г. прогнозата е запазена.
2/5 от служителите се притесняват за сигурността на работното си място, 13% са изгубили работата си заради навлизането на AI.
В Норвегия тя е достигнала най-ниското си равнище от над три години и половина. През миналия месец индексът на потребителските цени (CPI - ИПЦ) в Норвегия се е понижил до 2,6 на сто на годишна база при 3 на сто през февруари. Това е най-ниското ниво на инфлацията в страната от януари 2021 година.
Напредва строителството в Боаза до пресичането с пътя Луковит – Угърчин, включително и пътен възел „Дерманци“. Към днешна дата изпълнението на близо 16-км отсечка е на 82%. Това установи министърът на МРРБ инж. Виолета Коритарова, която заедно с членове на УС на АПИ направи проверка на място.
Управляващата коалиция в Германия се разпадна, след като канцлерът Олаф Шолц уволни финансовия министър Кристиан Линднер и отвори пътя към предсрочни избори, предизвиквайки политическа криза в най-голямата европейска икономика часове след победата на Доналд Тръмп на президентските избори в САЩ.
Какво точно ще се случи, зависи от това как той ще формира кабинета си, дали ще даде формално място на Илон Мъск и какви мита ще въведе. Кои са основните сектори и проблеми, в които предстои развитие, обобщава Ройтерс.