EUR 1.9558
USD 1.8784
CHF 2.1094
GBP 2.3506
CNY 2.5920
you tube
mobile version

НС бламира президента за референдума

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

НС бламира президента за референдума

mail08:35 | 29.07.2015прегледи 1600 коментарикоментари 0


НС отхвърли два от въпросите на президента Росен Плевнелиев за референдума. Първият въпрос на държавния глава, който беше отхвърлен, касаеше част от народните представители да се избират мажоритарно. Това стана с гласовете против на депутатите от парламентарните групи на БСП, ДПС, двама от РБ бяха против, а 14 се въздържаха, от ПФ 13 бяха против, а трима се въздържаха, 9 от БДЦ бяха против, а партията „Атака” въобще не очаства в гласуването. 8 депутати от АБВ гласуваха „за”, както и ПГ на ГЕРБ.
Беше отхвърлена редакционната поправка на ДПС по първия въпрос всички народни представители да се избират мажоритарно. Двете предложения на Реформаторския блок и АБВ съответно депутатите да се избират мажоритарно чрез разширяване на преференциалното гласуване или част от тях да се избират мажоритарно при пропорционално разпределение между политическите партии и коалиции, също не се прие.
Вторият въпрос на държавния глава Росен Плевнелиев за задължително гласуване също беше отхвърлен. Единствено подкрепа срещна третият въпрос за въвеждане на електронно и дистанционно гласуване. По искане на БСП лява България депутатите излязоха в 15-минутна почивка. След нея ще бъде гласуван общ проект за решение по поставените три въпроса за референдум.

Президентът Росен Плевнелиев счита, че днешното решение на Народното събрание не отчита в пълна степен заявената воля на българския народ да определи правилата, по които избира своите представители. Това се казва в позиция на държавния глава, оповестена от прессекретариата му.
В позицията се посочва, че повече от половин милион български граждани са застанали зад необходимостта от провеждане на референдум по три въпроса от съществено значение не само за изборния процес, а и за демократичното развитие на страната.
Конституцията ясно определя ролята и отговорностите на всеки, за да работи пряката демокрация. Крайното решение е на Народното събрание и всяка една от политическите сили, представени в него, носи политическа отговорност за своите действия, пише още в позицията.
Държавният глава вярва, че на предстоящия референдум българските граждани ще покажат чрез своята активност, че тяхното мнение е важно, и че те искат да бъдат активен участник във вземането на важните за страната решения.
Президентът благодари на всички народни представители, които с вота си са подкрепили идеята да бъде чут гласът на народа.
 

Референдумът за изборните правила трябва да се организира и да се проведе, макар и с един въпрос, каза в предаването „Преди всички“ на БНР политологът Огнян Минчев:

Аз смятам, че в България трябва да бъде разрешено гласуването по интернет, защото по този начин много по-голям български граждани, включително в чужбина, ще могат да участват в политическия процес. Жалко е, че по този начин, в следствие на относително дребни партийни сметки другите два въпроса – за задължителното гласуване и за мажоритарния вот, бяха с лекота зачеркнати. Те пораждаха доста противоречиви аргументи „за“ и „против“, въпреки това българските граждани трябваше да получат възможност да се изкажат по тях.

По отношение на тайната на вота, която може да бъде нарушена при гласуването по интернет, Огнян Минчев обясни, че в света има нарастващ брой методи и технологии за гарантиране тайната на вота и избягване на манипулации, свързани с изразяването на гражданската воля в избирателния процес.

Политологът не изключи възможността заради отпадането на двата въпроса референдумът да бъде бойкотиран:

Другите два въпроса, които отпаднаха при гласуването в парламента вчера, бяха доста по-популярни сред българските граждани. Особено въпросът за задължителното гласуване, който без допълнителна кампания, беше набрал доста широка популярност. Мажоритарното гласуване също имаше своите привърженици, въпреки, че за мен това е доста противоречив въпрос. Аз не съм убеден, че мажоритарното гласуване, само по себе си би подобрило резултатите от политическия процес в страната.

Огнян Минчев смята, че държавата и неправителствените организации трябва да положат усилия, за да информират хората за ползите от гласуването по интернет.


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg