АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
НС прие промени в Конституцията
Народното събрание /НС/ прие на трето четене Законопроекта за изменение и допълнение на Конституцията на Република България, внесен от председателя на парламента Цецка Цачева и група народни представители. Гласуването беше поименно и със ставане от място. В гласуването 189 народни представители бяха "за", 39 - "против", а един се "въздържа".
Против бяха депутатите от групата на "БСП лява България". Корман Исмаилов от Реформаторския блок /РБ/ гласува с "въздържал се". В гласуването не участваха депутатите от РБ Радан Кънев, Атанас Атанасов, Петър Славов, Мартин Димитров, Гроздан Караджов, Вили Лилков.
На гласуването в пленарна зала присъства министърът на правосъдието в оставка Христо Иванов.
Промените в основния закон предвиждат разделяне на Висшия съдебен съвет /ВСС/ на две колегии - съдийска и прокурорска. 11 от 25 членове на съвета ще се избират от парламента с две трети от гласовете на народните представители. Съдийската колегия на ВСС ще е от 14 членове и включва председателите на Върховния касационен съд и на Върховния административен съд, шестима членове, избрани пряко от съдиите, и шестима членове, избрани от Народното събрание. Прокурорската колегия на ВСС ще се състои от 11 членове и ще включва главния прокурор, четирима членове, избрани пряко от прокурорите, един член, избран пряко от следователите, и петима членове, избрани от Народното събрание.
Отпада разпоредбата, според която решенията на ВСС за назначаване, повишаване, понижаване, преместване и освобождаване от длъжност на съдии, прокурори и следователи се взимат с тайно гласуване.
Инспекторатът към ВСС освен, че ще проверява дейността на органите на съдебната власт, ще извършва и проверки за почтеност и конфликт на интереси на съдии, прокурори и следователи.
Повишава се отчетността на главния прокурор. Народното събрание ще може да изслушва и приема и други доклади на главния прокурор за дейността на прокуратурата по прилагането на закона, противодействието на престъпността и реализирането на наказателната политика
Новите текстове включват Висшият адвокатски съвет в кръга на органите, които могат да сезират Конституционния съд, когато със закон се нарушават права и свободи на гражданите.
Изборните членове на ВСС към датата на влизането в сила на този закон ще довършват мандата си./БТА
Tweet |
|