АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Проектобюджетът на България за 2025 година ще бъде с 3 процента дефицит, каза на 28 октомври служебният вицепремиер и министър на финансите Людмила Петкова след заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество (НСТС).
Членовете на НСТС обсъдиха проект на постановление на служебното правителство линията на бедност за 2025 г. да бъде 638 лв. За тази година тя е 526 лв. Представителите на бизнеса подкрепиха предложения от кабинета размер, но според КНСБ линията на бедност за 2025 г. трябва да бъде по-висока - 667 лв.
В точка първа от дневния ред на заседанието правителството и социалните партньори обсъдиха проект на Постановление за изменение и допълнение на Постановление № 151 от 2020 г. Промените предвиждат удължаване срока на действие на мярката, известна като 60:40, до 31 март 2021 г.
Необходимите финансовите средства в размер на около 750 млн. лв. за реализиране на промените ще бъдат осигурени от фонд „Безработица“ на държавното обществено осигуряване. Очаква се ефектът от удължаване на мярката да се отрази в запазването на около 200 хиляди работни места.
Предлага се минималният дневен размер на паричното обезщетение за безработица да се повиши от 9 лв. на 12 лв. от 1 октомври 2020 г. Това увеличение ще засегне около 30 000 лица средно на месец, като допълнителният ресурс ще бъде близо 90 млн. лв. до края на 2020 г.
Министерският съвет ще внесе предложение в НСТС допълнителното заплащане за нощен труд да е 0,15 процента от минималната работна заплата, каза пред журналисти в МС Деница Сачева, министъра на труда и социалната политика.
На заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество (НСТС) се обсъждаше увеличаването на ставката от 25 ст. на час в момента на 0,5% от минималната работна заплата (2,55 лв. за 2019 г.).
До искането на бизнеса да се разгледа цената на индустриалния ток се стигна, след като от началото на месеца бяха регистрирани драстични скокове от над 300% в търгуваната цена на борсата, което принуди някои предприятия в Стара Загора да намалят производствата, а други направо да спрат работа.
Националният съвет за тристранно сътрудничество (НСТС) постигна почти пълен консенсус относно предложението на министъра на труда и социалната политика за промяна на наредбата за работното време, почивките и отпуските.
Бизнесът се обявява категорично против автоматичното вземане на решение за увеличение на минималната работна заплата и административното увеличаване на минималните осигурителни прагове.