EUR 1.9558
USD 1.8959
CHF 2.0743
GBP 2.3122
CNY 2.5929
you tube
mobile version

НЦИОМ: Лидия Йорданова уволнена

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

НЦИОМ: Лидия Йорданова уволнена

mail18:20 | 21.08.2013прегледи 1299 коментарикоментари 0


Председателят на Народното събрание Михаил Миков е уволнил шефа на държавната социологическа агенция НЦИОМ Лидия Йорданова, съобщи Нова ТВ, позовавайки се на свои източници от парламента. Новината не е неочаквана, тъй като още в началото на август председателят на Народното събрание, на чието пряко подчинение е Лидия Йорданова, обяви предстоящото закриване на Националният център за изследване на общественото мнение. Михаил Миков аргументира решението си така: „През годините многократно е имало обвинения, че НЦИОМ е официозна социологическа агенция. Смятам, че няма нужда от това. Има много социологически агенции”. Сега към това се прибавя и вътрешен одит, който установил нарушения като изплащане на 211 879 лева на външни лица без подписан договор, привличането за сътрудници на роднини на социолозите от НЦИОМ и т.н. Тези данни са предоставени на прокуратурата. Междувременно НЦИОМ вече не присъства на страницата на парламента в интернет, недостъпен е и домейнът на агенцията и досегашните публикации на сайта й.
Още при обявяването на намерението за закриване на НЦИОМ, се чуха предположения, че решението е продиктувано от неудобните резултати, които агенцията съобщава.
Факт е, че в първото следизборно проучване резултатите за одобрението на председателя на парламента и министър-председателя, както и за институциите, които те ръководят, не бяха розови. НЦИОМ отразиха и настроенията сред обществото към протестите срещу настоящите управляващи.
Припомняме извадки от няколко публикации в EconomyNews.bg, в които са цитирани данни от изследвания на обществено-политическите нагласи, извършени от НЦИОМ това лято.

Към 10 юли 2013 година 58% от пълнолетните българи подкрепят протестите срещу кабинета Орешарски, а 42% не ги подкрепят, показва проучване на НЦИОМ. По-висока подкрепа за протестите срещу кабинета регистрираме сред хората на възраст до 49 години, сред висшистите и сред хората с жизнен стандарт около и над средния. 67% от столичаните подкрепят протестите срещу кабинета.

Правителството на Пламен Орешарски започва работата си с 32% одобрение и с 59% неодобрение, показва проучване на НЦИОМ. За сравнение – кабинетът на Бойко Борисов получава 51% одобрение и 20% неодобрение през първия месец на своята работа. Правителството на Сергей Станишев получава в началото на своя мандат 29% одобрение и 50% неодобрение.

47% от българите твърдят, че за страната ще е по-добре, ако се проведат предсрочни парламентарни избори, а 35% са на мнение, че е по-добре правителството да изкара мандата си докрай. За предсрочни парламентарни избори по-често се обявяват хората на възраст между 18 и 49 години, респондентите с висше образование (55% от тях), интервюираните със среден и с по-висок жизнен стандарт, жителите на столицата (59% от тях) и на малките градове (54% от тях). Настоящото проучване на НЦИОМ е първо след парламентарните избори.

Не закъсняха и реакциите
Колегите на Лидия Йорданова и екипа й като цяло смятат, че закриването на НЦИОМ е прибързано и е грешка.
Юрий Асланов: Това е продължение на крайната незаинтересованост на държавата да инвестира в изучаване на обществото и да се възползва от един институт, който е на държавна издръжка и работи професионално, който не е подвластен на корпоративни интереси и може да служи на институциите за ориентация, за тестване на идеи, за проверка на намерения, в това число и законодателни. Добър момент за закриването на такива институти няма. С икономията от закриването няма да постигнем кой знае какви резултати. Не смятам, че това е политическа акция.
Мира Радева: Аз помня как се създаде НЦИОМ. То беше по поръчка на ЦК на БКП и участваше г-н Райчев. Това беше по негово желание. После видяхме, че НЦИОМ послужи като база други да приватизират социологията и да се възползват от постиженията на НЦИОМ за лична облага. В други страни няма такива институти. Но е факт, че има групи, които да изследват обществените нагласи. Но искам да подчертая, че Лидия Йорданова ръководи НЦИОМ от 1998-а година. През всички тези години институтът показваше изключителна коректност. Не съм забелязала в този период големи изкривявания. В този смисъл позицията ми е противоречива. Задавам си въпроса дали точно в този момент трябваше да бъде закриван институтът. Усещането е, че управляващите се навличат още един гаф на главата.
Проф. Пепка Бояджиева: Закриването на Националния център за изучаване на общественото мнение е прибързано, е мнението на социолога. Обществото има нужда от социологически институции с различна собственост. Отношението власт - социология е потенциално заредено с напрежение. Първото нещо, на което трябва да се научат хората, които се занимават с политика, е да се научат, че има неудобни факти.
Милена Якимова, катедра "Социология" на СУ "Св. Климент Охридски": Не знам дали бих искала да коментирам толкова рисково изпълнение да се размахва прокуратурата за случай, в който очевидно има някаква счетоводна мърлявост. В една парламентарна република би трябвало парламентът да има някакво аналитично звено. В случая това е завареното положение. Дали НЦИОМ е най-доброто нещо – едва ли, но това е завареното положение. Имаме управление, което се крепи на 20% от гласовете на имащите право на глас.
Историческа справка:
Националният център за изучаване на общественото мнение (НЦИОМ) е създаден с решение на Народното събрание на Република България от 15 декември 1989 година. НЦИОМ при Народното събрание е българският държавен институт за изучаване на общественото мнение, за политически, социални и икономически изследвания. НЦИОМ е първият и най-надежден регистратор и анализатор на промените и процесите в България след 1989 година. Националният център за изучаване на общественото мнение разполага със собствена, добре обучена мрежа от интервюери и ръководители на регионални екипи във всички областни центрове в страната, която регулярно контролира и обновява.
Сега бъдещето на служители на НЦИОМ е следното - до началото на есенната сесия на парламента ще бъдат освободени девет служители. Четирима ще останат на работа в новата структура, която ще се казва Агенция за оценка на законите.

 


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg