EUR 1.9558
USD 1.8981
CHF 2.0771
GBP 2.3369
CNY 2.5891
you tube
mobile version

Няма паническо бягство на пари от България

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Няма паническо бягство на пари от България

mail11:35 | 28.05.2010прегледи 1588 коментарикоментари 0


Милена Илиева
България все още се възприема от чуждестранните инвеститори като привлекателна инвестиционна дестинация с благоприятен бизнес климат. Като пазарни ниши с добър потенциал за развитие и привличане на ПЧИ не само от гледна точка на националния пазар, но и на региона като цяло, се възприемат ВЕИ, хранително-вкусовата промишленост, търговията на дребно, логистиката, развитието на аутсорсингови центрове за услуги в сферата на ИКТ, финансите, счетоводството. 

Износът на капитали повече от вноса

БНБ обяви предварителните данни за движението на чуждестранните инвестиции за първото тримесечие на настоящата година. 21.9 млн. евро по-малко са били чуждестранните вложения през периода. Цифрата е равна на 0.1% от БВП. За същия период на миналата година в България са постъпили 926 млн. евро, тоест 2.7% от БВП. За първи път от началото на кризата анализаторите регистрират отрицателен баланс за цяло тримесечие. Това накара някои икономисти да заключат, че инвеститорите се изтеглят от страната. Георги Ангелов от институт „Отворено общество”  коментира, че причина за регистрирания спад, е големия бюджетен дефицит през първото тримесечие на тази година. "Лошият сценарий е очевиден: големият бюджетен дефицит гони инвеститорите, поради което България може да остане в рецесия още дълго време", допълва икономистът.
Броят на фирмите с внесени капитали расте

В същите данни други специалсти пък виждат признаци на съживяване на икономиката. Новият директор на Българската агенция за инвестиции Борислав Стефанов коментира, че дяловият капитал от началото на година расте.  „Това е класическата инвестиция, защото става въпрос за компании, които откриват нови дъщерни фирми в България или увеличават капитала на сегашните си дружества, които оперират тук. А това е най-добрият признак за съживяване на икономиката”, категоричен е Стефанов. Дяловият капитал през януари, февруари и март е съответно 2 млн. евро, 30 млн. евро, 80 млн. евро. ПЧИ се отчитат по три компонента – дялов капитал, друг капитал и реинвестирана печалба. Дяловият капитал расте, реинвестираната печалба няма промяна в нивата, но другият капитал отбелязва спад. Именно там отчитаме 21.9% минус за тримесечието. 270 млн. евро са изнесени само през март. „Като анализирахме тези резултати и по-конкретно тези изнесени 270 млн. евро друг капитал, се оказа, че това са четири-пет големи операции от няколко фирми”, коментира шефът на агенцията за инвестиции. Той се е свързал с ръководството на въпросните компании, от където е получил уверение, че става въпрос за „нормална част от бизнес процесите”. 

Холандия – най-големият инвеститор у нас

За първите три месеца на 2010 година холандски фирми са инвестирали най-много капитали в България.  На челното място по изнесени капитали за периода застава Австрия. Ключови австрийски компании с преки инвестиции в страната и техните български партньори се събраха на кръгла маса в София, за да обменят знания и опит за формулирането на бъдещи стратегии, инструменти и техники за постигане на по-благоприятен бизнес климат. „Връзката между  Австрия и България продължава да бъде особено силна и има значителен обем стабилни инвестиции между двете  държави. Форумът бе организиран от  правната кантора Wolf Theis, в сътрудничество с Търговската секция на Посолството на Република Австрия в България. „Австрийските компании и финансови  институции търсят дълготрайни възможности  за инвестиции и потенциални партньори в България и са привилегировани да подкрепят и съдействат за успешните преговори и развитие на бизнеса и съвместната дейност на компаниите от двете страни”, коментира г-н Ричард Клег, управляващ партньор на българския офис на Wolf Theiss. За последните 15 години Австрия е инвестирала над 6 млрд. евро в България и за момента не се наблюдава изтегляне на австрийски инвеститори от страната, са изводите от кръглата маса.

Защо инвеститорите избират България?

Основни фактори за привличане на инвеститорския интерес са членството в ЕС и възможността за получаване на еврофондове, политическата стабилност, ниските данъци и евтината и добре обучена работна ръка. Това коментира председателят на Центъра за икономическо развитие Георги Прохаски.  Въпреки благоприятните фактори обаче, статистиката ясно посочва спад на инвеститорския интерес.  През 2010 година отбелязваме най-лоши резултати по отношение на притока на капитали към страната. «Тези резултати не са изненада. Те се дължат на състоянието на световните финансови пазари и не са показателни за намеренията на инвеститорите и потенциала на страната», допълва председателят на ЦИР. Консервативната прогноза на МВФ е за приток на над 2 млрд.евро чужди инвестиции до края на годината.


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg