АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Нямаме закон за колекторски фирми
"В България няма закон, който да регулира дейността на т.н. колекторски фирми/компании. Това е бизнес ниша за милиарди, при която тенденцията през последните три години е да се удвоява размерът на изкупените дългове спрямо предходната година." Това се отбелязва в писмо на Комитета за защита на потребителите до Европейската комисия в лицето на еврокомисар Веря Йоурова.
"Още повече, че около половината от длъжниците са обикновени граждани – потребители, чиито основни потребителски и човешки права се погазват ежедневно. Подробно описахме някои от методите за действие на част от тези фирми като например нерегламентираните телефонни обаждания 24 часа в денонощието. Честите практики подвеждащи хората, които биват заплашвани, че ще им бъде взето имуществото или заплатите, посещения в дума или на работното място, заблуди по отношение на действащото законодателство, обаждания към роднини и познати, които също стават жертва на телефонен тормоз. В писмото също така отбелязахме, че колекторските филрми не дават обяснение за формулите, по които си начисляват лихвите, адвокатските и юристконсултските разходи. Подчертахме многократно, че има пълна липса на каквито и да било нормативно утвърдени правила обхващащи дейността на целия сектор за събиране на дългове. Няма и специализиран ред за оспорване или обжалване на действията на колекторските компании, а се прилага общия.", пишат още от България и добавят, като настояват за съдействие.
Няма законово разписани основни правила, включващи следните точки:
- Колекторските фирми да подлежат на лицензионен режим;
- Психологичната, социалната и образователната пригодност на служителите на колекторските компании;
- Задължителна застрахова срещу допускане на грешки;
- Коя институция да наблюдава, контролира и регулира сектора;
- Да се определи броят на телефоните разговори и срещите в рамките на работната седмица.
- Да се фиксира времето за общуване: делнични дни от-до, празнични дни от-до;
- Да има изисквания за съдебното минало на сътрудниците на колекторските фирми и техните ръководства;
- Да се спази баланса, който еднакво да защитава интереса, както на кредиторите така и на длъжниците;
- Да се даде възможност първо на длъжника да си изкупи дълга и едва след това да бъде предложен на колекторските фирми;
- Да се подобрят заповедното производство и изпълнителният процес, където са същинските проблеми;
- Да се намери работещо решение за междуфирмената задлъжнялост.
Призовахме еврокомисар Йоурова да предприеме мерки за приемането на специален закон регламентиращ дейността на фирмите за събиране на дългове в България. Всеки ден у нас основните права на хиляди граждани-потребители биват нарушавани грубо и без работещ механизъм за тяхната защита.
Tweet |
|