EUR 1.9558
USD 1.9014
CHF 2.0853
GBP 2.3450
CNY 2.5935
you tube
mobile version

Обама отбелязва годишнината от финансовата криза

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Обама отбелязва годишнината от финансовата криза

mail12:16 | 14.09.2009прегледи 625 коментарикоментари 0


Президентът на Съединените щати Барак Обама ще отбележи днес символично годишнината от началото на финансовата криза в реч, която ще произнесе в Ню Йорк, в сърцето на Уолстрийт, предадоха световните агенции.
Ден преди да е изминала една година от фалита на американската инвестиционна банка Lehman Brothers, Обама ще обясни какво възнамерява да предприеме, за да не допусне САЩ отново да бъдат изправени на ръба на катастрофата.
В комюнике на Белия дом е посочено, че президентът ще говори за енергичните мерки на сегашното правителство за отдалечаване на икономиката от пропастта, за ангажимента за намаляване ролята на правителството след тези интервенции във финансовия сектор, както и за предстоящите координирани стъпки, които трябва да
предприемат Съединените щати и международната общност, за да не се допуска нова такава криза.
В изказването си, насрочено за 19,10 ч. българско време, Барак Обама ще призове компаниите от Уолстрийт да поемат отговорността и да избягват такова безотговорно поведение, което доведе до финансовия хаос през 2008-2009 година.
Lehman Brothers бе принудена да обяви фалит, след като бе изоставена от правителството, което не искаше да се намесва в банковата система след прецедента с Bear Stearns - друга инвестиционна банка, спасена от фалит през пролетта чрез изкупуване  от JPMorgan под ръководството на Вашингтон.
Рано сутринта на 15 септември 2008 година уважаваната банка изненадващо обяви на света, че обявява фалит след продължили цял уикенд преговори с участието на Тимъти Гайтнър, по онова време член на ръководството на Управлението за федерален резерв (УФР) на САЩ, водещи банкери, представители на министерството на финансите и на Федералната комисия за ценни книжа и фондови борси (ФКЦКФБ).
Но ден след като изостави Lehman Brothers, правителството не допусна същата грешка и най-големият световен застраховател, АIG беше национализиран, за да бъде защитена
пипаловидната му мрежа с над 100 000 институционални клиенти  по света. Десетки милиарди долари бяха инжектирани в групата, която погълна общо 180 милиарда долара на данъкоплатците.    Няколко дни по-късно останалите две американски инвестиционни банки, Goldman Sachs и Morgan Stanley, се отказаха от статута си и приеха да бъдат просто банков холдинг, за да могат да получат държавно финансиране.
На свой ред голямата банка Washington Mutual беше погълната от JPMorgan Chase,
който се очерта като един от основните печеливши от светкавичната консолидация на сектора, отбелязва Франс прес.
Това последно изкупуване създаде един голям губещ: Citigroup трябваше да бъде рекапитализирана неколкократно от държавата, която освен това й отпусна гаранции на стойност 300 милиарда долара за токсичните й активи в замяна на контролен пакет от 36 процента.
След Lehman Brothers досега над сто американски банки бяха затворени. 


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg

Трейлър на руския игрален "ВЫЗОВ", заснет в Космоса

13:39 | 03-09-23 | 6579