АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Тя е само 247 милиона евро за първото тримесечие след обезценка на кредити и заделяне на провизии върху дейностите й в Русия.Анализаторите очакваха чиста печалба от 413 млн.евро. Без фактора "Русия", печалбата щеше да достигне 1,2 млрд.евро.
Съвететът на директорите на Руската централна банка е взел решение да повиши рязко основната лихва с 10,5 процентни пункта до 20 на сто, предаде ТАСС. Според банката тази стъпка "трябва да поддържа финансовата и ценовата стабилност и да защитава спестяванията на гражданите от обезценка".
Разходите за обезценка на финансови активи, които не се отчитат по справедлива стойност в печалбата или загубата, са 491 млн. лв., или с 280 млн. лв. (36,3 на сто) по-малко от отчетените към 30 ноември 2020 г.
Печалбата преди лихви, данъци, обезценка и амортизация (EBITDA) е скочила със 134% до 1,404 трилиона рубли през отчетното полугодие. Приходите са нараснали 1,5 пъти до 4,35 трилиона рубли.
Причина за подобрения финансов резултат са най-вече по-големите приходи от такси и комисиони в сравнение с миналата година. Намалели са и разходите за обезценка на евентуални лоши кредити. Нетните приходи от такси са нараснали с 18%.
Към 31 декември 2020 година тя възлиза на 815 млн. лв., с 860 млн. лв. (51.4%) по-малко от отчетената в края на 2019-та. Очевидната причина е нарастването на разходите за обезценка на активи, т.нар. на провизиите, с които банките покриват лошите кредити.
Изданието "Банките в България" на БНБ показва още, че чувствителността на банките към кредитния риск се изостря. Тенденцията намира отражение в нарастването на разходите за обезценка в банковия сектор през второто тримесечие на годината.
Няма опасност от обезценка на националната ни валута, в момента валутният ни резерв е на историческо високо равнище от 54 млрд.лв., заяви управителят на БНБ Димитър Радев.
За първите два месеца на 2019 г. печалбата им възлиза на 204 млн. лв., или с 14 млн. лв. (7.6%) повече спрямо същия период на 2018 г. Разходите за обезценка на финансови активи, които не се отчитат по справедлива стойност в печалбата или загубата, са 44 млн. лв. (при 64 млн. лв. в края на февруари 2018 г.).
Анализаторите на Goldman Sachs също така посочиха, че са преразгледали досегашните си негативни прогнози за японската йена и валутите на Латинска Америка, шведската крона, канадския, австралийския и новозеландския долар и израелския шекел и вече залага на тяхното поскъпване през 2019 г.