АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
"От 1 януари 2025 година 3-и и 4-ти блокове на ТЕЦ "КонтурГлобал Марица Изток 3" ще заработят и до края на март ще дават своя принос за поддържане баланса и сигурността на електроенергийната ни система", заяви министър Малинов. По думите му така ще се намали значително потенциалът от внос на електроенергия от съседните пазари.
Според депутата Делян Добрев е изключително важно България да има законодателство за офшорната вятърна енергия. Той се съгласи с прогнозата, че се очаква недостиг на електрическа енергия още през януари и февруари, като се позова на анализ на Електроенергийния системен оператор (ЕСО).
Електроенергийната система на България навлиза във все по-задълбочаваща се производствена и ликвидна криза. Това пишат в декларация от Българския енергиен и минен форум (БЕМФ), която е изпратена от тях и до политическите партии и медиите.
На 9 април турското министерство на търговията наложи ограничения върху търговията с Израел за 54 вида стоки. На 2 май министерството обяви пълно спиране на търговията с Израел. Стокообменът между двете държави възлизаше на около 9,5 млрд. долара годишно.
Те предприема обща инициатива за намаляване на цените на електроенергията на едро, които се увеличиха поради проблеми с междусистемните връзки и повишено търсене от страна на Украйна. Инициативата включва предложението за създаване на постоянен механизъм за намеса при прекалено високи цени на енергията и насърчаване на структурни промени в европейската платежна система „Таргет“ (Target).
Украйна значително сви доставките на електроенергия през юли заради поправки на няколко ключови ядрени мощности и рекордно високите температури. Според украинските власти страната е загубила почти половината от капацитета си за производство на енергия заради атаките.
Унгария и Словакия поискаха консултации с Украйна с посредничеството на ЕК, след като Киев постави руското дружество "Лукойл" в санкционен списък и това доведе до спиране на петролните доставки на компанията.
Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) прие решение за прилагане на еднократен компенсаторен механизъм във връзка с постигнатите екстремно високи цени на пазара на балансираща електроенергия на 19 май 2024 г., съобщиха от регулатора.
Цените на парното, топлата вода и електроенергията за бита се обсъждат на две открити заседания в сградата на КЕВР. Предлага се средното поевтиняване за страната с 8,44% на парното и топлата вода и средното поскъпване с 1,39% на тока за бита. Средно повишение с 1,39% на крайните цени на електрическата енергия за битови клиенти от 1 юли предлага работната група на КЕВР в доклада си.
Това означава, че на 1 юли Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) отново ще трябва да се произнесе за цената на електроенергията по регулирани цени. Депутатите приеха на първо четене три законопроекта за отлагане на либерализацията – на БСП, на ИТН и общ на ГЕРБ и ДПС.