АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Стратегическото развитие на U-space зоните (специално дефинирани географски въздушни пространства за управление на безпилотни летателни апарати (UAVs) в рамките на Европейския съюз) и засиленото международно сътрудничество могат да затвърдят позицията на България в региона.


Процедурата включва проектиране, строителство и авторски надзор, като е предвидено и обновяване на сградния фонд, според публикуваната информация за нея в регистъра на Централизираната автоматизирана система "Електронни обществени поръчки“. Общата прогнозна стойност е 27 034 263,84 лева без ДДС.


Системата влезе в експлоатация в началото на 2020 г. и изцяло премахна хартиеният обмен на документация. Общият брой на публикуваните електронни обществени поръчки надхвърли 102 000, като само за миналата година те са над 25 000, което е значително повече в сравнение с предходни години. Най-много са публикуваните обществени поръчки за доставки – близо 50 000, следвани от поръчките за услуги и строителство.


Докладът на ЕК представя „доказателства за това, че Китай ограничава достъпа на производителите на медицински изделия в ЕС до своите обществени поръчки по нечестен и дискриминационен начин“.


За целта през 2024 г. общината определи над 1 млн. лв. за проектиране на 51 пространства във всички 24 района на столицата.


Гръцкият Държавен съвет, ВАС на страната, отмени като противоконституционни разпоредбите на т.нар. Нов регламент за строителството от 2012 г., с които се позволяваше увеличаване на интензивността на застрояването и на височината на сградите срещу по-екологично строителство и увеличаване на зелените пространства.


Фундаментална промяна настъпва през 2024 г., когато само 36% от мениджърите споделят, че корупцията им е пречила да спечелят обществени поръчки, докато 59% са на обратното мнение. Причината за това, според проф. Керемидчиев, е във въведения филтър да се анкетират само фирми, участвали в обществени поръчки през последните 3 години.


Над 70 на сто от държавните инвестиции в Германия са за общините. Те гарантират предоставянето на обществени услуги и играят важна роля в зелената трансформация. С оглед на това, че собствените им средства често са недостатъчни, общините са зависими от безвъзмездни средства и средства за финансиране на своите инвестиции.


Инспекторите на Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ) приключиха 146 финансови инспекции и проверки в периода 1 юли - 1 септември. Това съобщиха от Агенцията. Проверени са 243 обществени поръчки (ОП) на обща стойност 106 275 842 лв. и 516 договора на обща стойност 123 083 839 лв.


Определеният изпълнител, след проведена открита процедура по Закона за обществени поръчки, е „Трансконсулт-22“ ЕООД. Стойността на договора е 3 533 333,33 лв. без ДДС, а срокът за изпълнение е 365 календарни дни.