EUR 1.9558
USD 1.8632
CHF 2.0778
GBP 2.3665
CNY 2.5578
you tube
mobile version

Община Кюстендил планира по-високи данъци

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Община Кюстендил планира по-високи данъци

mail11:00 | 16.12.2024прегледи 244 коментарикоментари 0


Кметът на община Кюстендил Огнян Атанасов предлага на Общинския съвет да гласува размерът на данъка върху недвижимите имоти и данъка за придобиване на недвижимо имущество да бъдат повишени с ръста на нарастване на минималната работна заплата, а данъкът върху моторните превозни средства да не бъде повишаван и да запази своя размер. След встъпването си в длъжност Атанасов спази предизборното си обещание и намали данъка върху моторните превозни средства от категории Евро 1 и Евро 2.

Кметът посочи, че в момента данъкът за евтин автомобил е по-висок от данъка за жилище, което по думите му се дължи на ниските данъчни основи.

„Винаги съм бил привърженик данъците да се увеличават плавно и постепенно. Винаги съм бил противник да се държат изкуствено ниски години наред и след това ударно да се увеличат и да ударят джоба на нашите съграждани“, коментира Атанасов.

Кметът предлага още туристическият и патентният данък също да бъдат увеличени с ръста на нарастване на минималната работна заплата, а данъкът върху специализираните строителни машини да бъде 200 лв. за година.

Ако предложените промени бъдат одобрени от общински съветници, сумата, събирана от налога върху недвижимите имоти, се предвижда се увеличи с 400 хил. лв., сумата от данъка за придобиване на имущество - с 200 хил. лв., от туристическия данък - с осем хил. лв., от патентния - с 13 хил. лв., от данъка за специализираните строителни машини - с 66 хил. лв. годишно, посочи Атанасов и допълни, че очакваното повишаване на данъците би довело до повишение в приходната част на бюджета на общината с около 680 хил. лв.

По думите на кмета досега от данък върху недвижимите имоти Общината е събирала между 1,4 млн. лв. и 1,7 млн. лв. годишно.

Огнян Атанасов посочи, че след извършен финансов одит от Сметната палата за период до 2023 год. са установени законови несъответствия и на Община Кюстендил е дадено предписание да приведе нормативните си актове в съответствие с националното законодателство. Така вече и държавни, и общински сгради ще започнат да плащат такса за битови отпадъци.

По предложение на група, занимаваща се с бездомни животни, таксата за притежание на куче, което не е кастрирано, ще бъде увеличена от една стотинка на 30 лв., а за кастрирани кучета да няма да се събира такса.

Общинските съветници ще гласуват и таксата за битови отпадъци също да бъде увеличена с 15,4%, което се равнява на темпа на нарастване на минималната работна заплата.

„Трябва да се има предвид, че средното увеличение на таксата за битови отпадъци за страната е между 30% и 50%“, посочи Атанасов и добави, че целта е да се запази социално поносимия характер на таксата. Той поясни, че в тази такса са включени събирането в съдовете, извозването до предприятие и поддържането на паркове, алеи и др., и допълни, че има случаи, при които на Общината се налага да подържа и частни имоти, като поляната при Природо-математическата гимназия в града, която е частна, но никой не я коси, а децата минават през нея за училище.

„Предлаганият актуализиран размер на такса битови отпадъци е направен с внимание към финансовото състояние на домакинствата, така че да не създава непосилно бреме“, каза още Огнян Атанасов. 

Той посочи, че за да може Общината да осигури средства за поддържане на чистота и в същото време да не страда качеството на предоставяната услуга или това да става за сметка на другите публични услуги, е необходимо осъвременяване на размера на таксата за битови отпадъци и допълни, че дори след актуализацията, разходите ще продължат да бъдат повече от приходите.

/БТА


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg