EUR 1.9558
USD 1.8824
CHF 2.1037
GBP 2.3574
CNY 2.5792
you tube
mobile version

Общини вземат 60 минерални извори за 25 години

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Общини вземат 60 минерални извори за 25 години

mail08:20 | 26.04.2010прегледи 2663 коментарикоментари 0


Мира Лазарова
Минералните извори в България, собственост на държавата, които в момента не се експлоатират, ще бъдат прехвърлени към обшините със заповед на министъра на околната среда, съобщи еко министреството. Общините ще получат извори, които попадат само в една община и не са дадени на концесия до момента. В България има 102-та извора, като над 60 % от тях подадат в именно в тази категория.
С горното решение на МС след придобиването на изворите , обшинит ще могат да ги отдават на концесия или безвъзмездно в срок от 25 години. Добиваните количества минерална вода обаче и занапред ще бъдат съгласувани с ековедомството.
Кметовете ще решават дали да предоставят тези извори на компании, които да ги използват,така може да се ремонтират запуснатите минерални бани в много селища с частни капитали. Даването на находищата на минерални води на потенциалните инвеститори ще става от общините чрез подаване на заявления, а градският съвет ще реши дали да иска от тях такси за ползване на изворите или ще ги даде безвъзмездно.

От екоминистерството не се опасяват от обвинения, че така управляващите ще могат да дадат на избрани фирми находища.

Да припомним, че през януари бе направена проверка на всички действащи 392 разрешителни за водовземане на минерални води - изключителна държавна собственост. Целта бе да се установи дали на водоизточника има измервателно устройство за отчитане на добитите количества минерални води и дали то е коректно монтирано. Освен това се направи и преглед на баланса ползвани/разрешени годишни водни количества минерална вода по находища и водовземни съоръжения. Проверката трябваше да определи има ли загуби или нерегламентирани включвания по водопреносната мрежа.
Като резултат от нея стана ясно сега, че централизираният модел на управление е неефикасен и показателен е фактът, че в момента неотдадените на концесия води изтичат, без да се използват, каза министърът Нона Караджова. Тя добави, че само 40 % от минералните води се усвояват.
Пак през  януари еко министерството установи, че десет фирми нарушават концесионните си договори за добив на минерална вода. По-големи количества минерална вода в сравнение с предоставените от концесионния договор добиват "Девин" АД и "Бутилираща компания минерални води - Банкя" ЕООД. Министерството претендира неустойка за това нарушение.
 "Кока-Кола Хеленик ботълинг къмпани България"АД, "Фърст файненшъл "АД и "Лесопласт"ООД не осъществяват добив на минерална вода по сключените концесионни договори или осъществяват добив не по предмета на концесията. На трите фирми е определен тримесечен срок, в който да предприемат действия за осъществяването на предмета на концесията, уточнява МОСВ.
"Бенабра" АД и "Агрокомерс" АД не превеждат на общините Брацигово и Долна баня съответната част от годишното концесионно плащане от 30%. Дружествата "Мериам – 90" АД, "Етап Адресс" АД и "Акварекс" ООД пък не са представили в министерството годишна програма за санитарно-технически мероприятия и мониторинг на минерална вода за 2009 г. и отчет за изпълнението на програмата за 2008 г.
От посочените примери става ясно, че използването на минералните извори е неефикасно и отдавна се търси решение за съществена промяна. Преотстъпването на извори на общините е възможна крачка в правилната посока, но експерти се притесняват както и корупционни практики, така и в липса на общински потенциал за развитие на изворите.
Въпреки, че България разполага със 102 минирални извора, списъкът  на признатите натурални минерални води вкюлючват само 26 води плюс две чуждестранни марки.
Потреблението на бутилирани натурални минерални, изворни и трапезни води  през 2009 г. е по-малко с 6,3% или с близо 50 милиона литра, показват данните на Асоциацията на производителите на безалкохолни напитки в България. По тази причина постижението от 106 литра на глава от населението през 2008 г. намаля с 6 литра. Въпреки спада в консумация на бутилирани води тази група напитки продължава да лидер сред всички търговски марки напитки с най-висок дял - 27,5%. Това ги прави безпорен лидер на българския пазар, на който има 44 марки бутилирани натурални минерални, изворни и трапезни води в голямо разнообразие от опаковки и разфасовки.


 


Тагове: вода, извори
 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg