EUR 1.9558
USD 1.8157
CHF 2.0822
GBP 2.3511
CNY 2.5324
you tube
mobile version

Общините = големи земевладелци в България

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Общините = големи земевладелци в България

mail10:07 | 20.10.2015прегледи 1754 коментарикоментари 0


"От 2009 г. насам общините в България станаха едни големи земевладелци. Всички земи, които не бяха потърсени от техните наследници и собственици, преминаха в ръцете на общината. Това са реално обработваеми земеделски земи, пасища и ливади, с които общината може да оперира и да придобива огромни суми, които влизат в нейния бюджет”, каза председателят на Българска земеделска партия д-р Пейчо Касъров.

Относно управлението и ползването на общинските земи и гори, общината може да провежда една политика на отдаване под наем или на арендоване на тази земя, като това може да се случва за определен период от 3-5 години или от 1 година. Провеждайки различни политики общините могат да оземляват определени земеделски производители или да им отнемат този земеделски ресурс.

Д-р Касъров подчерта, че в малките населени места има хора, които искат да обработват земеделски площи, затова и държавната политика трябва да е насочена към спиране на обезлюдяването и връщането на младите хора към селата. Нужни са законови промени, чрез които общините да дават земи с предимство на младите семейства спрямо големите арендатори.

"По този начин хората ще се върнат на село за препитание, а не за забогатяване", посочи д-р  Касъров и даде пример, че със 100 дка земя едно семейство, дори да се занимава с монокултурно отглеждане на култури ще си докара приблизително 1000-1200 лева доход на месец, което е много за едно семейство на село.

Така ще се намали обезлюдяването и ще се върнат хората по селата, добави още той.

По думите му земята е единственото средство за препитание в селските райони, а аграрната политика в страната би се подобрила, ако се насочи към износа и се направят преработвателни предприятия в малките общини.

В момента страната ни води изключително грешна политика, защото изнася предимно суровини. България е един нетен износител на суровини и вносител на краен продукт, категоричен бе д-р Касъров.

Той отбеляза, че приетите от Министерския съвет промени в Закона за местните данъци и такси, според които поземлени имоти със статут на земеделска земя в границите на населените места трябва да се облагат с данък, е погрешна политика.

"Този данък облага зеленчуковите градинки на нашите родители, които останаха или се върнаха на село да си изкарат старините. Това е част да добавят към тяхната пенсия един несъбираем данък. Все едно да вземеш от 180 лева пенсия на нашите родители данък, затова че си правят зимнина. Ние сме твърдо против този данък. Това е едно ограбване на българските граждани, които са в селските райони".

 

 


 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg

Трейлър на руския игрален "ВЫЗОВ", заснет в Космоса

13:39 | 03-09-23 | 6088