EUR 1.9558
USD 1.8784
CHF 2.1094
GBP 2.3506
CNY 2.5920
you tube
mobile version

Общините за пет нови данъка

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Общините за пет нови данъка

mail17:10 | 29.09.2009прегледи 659 коментарикоментари 0


Налагат 5 нови данъка на населението, стана ясно от провелия се във Варна "Ден на диалога между законодателната и местна власт", съобщава в. Позвънете. Идеята за въвеждането на нови данъци е на Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ). Целта е да се увеличат собствените приходи на общините. Основното направление в тази насока е повишаване приходите от местни данъци. „Това може да се постигне чрез преструктуриране на данъчната система у нас и въвеждането на нови местни данъци", смята заместник - кметът на Варна доц. Борислав Борисов. Набелязаните промени изискват подготовката на изцяло нов Закон за местните данъци и такси, който да позволи провеждането на местна финансова политика, добави той. Според него пакетът от предложения може да се изпълни при запазване на общата данъчна тежест. Така в рамките на публичните средства е необходимо преразпределение на приходите, като се въведат нови местни данъци. Първият от тях е „Данък върху поземлената собственост и горите". При него се предвижда данъчната база да бъде в лева на декар. За големи площи обработваема земя ще се плащат по-ниски размери на данъка. Примерно от 1 до 10 лв. на дка, в зависимост от категорията земя. Според инициаторите на идеята по този начин ще се осигурят значителни ресурси за слаборазвитите и бедни земеделски общини. Данъкът може да стартира само за неизползваемата земя и гори. Така собствениците ще бъдат принудени или да обработват площите си или да ги продадат, коментира доц. Борисов. Неговото предложение веднага бе контрирано от кмета на Аврен Красимир Тодоров. Според него по този начин и общините ще трябва да плащат огромни данъци върху неизползваемите си земеделски земи, като тези по чл. 19 от Закона за собствеността и ползването на земеделски земи.
Следващият данък, който се предвижда, е върху стопанската дейност. Съобразно неговите разпоредби, данъчната база ще се сформира върху броя заети лица. Според инициаторите на идеята така ще се стимулира наемането на повече персонал.
Освен това подобна данъчна база е въведена в редица страни членки на Европейския съюз, като Франция, Унгария и др., добави доц. Борисов.
Общински данък върху доходите на физически и юридически лица (ДДФЛ) е следващият, който обмисля общинската администрация. Сега по същество се дава право на общините да определят част от досегашната ставка от 10%. Например 5% пропорционален данък за държавата и от 2 до 5% гласуван от общините данък за техните бюджети. Според общинаря предложението ще получи пълна подкрепа от държавата за въвеждането на това ново преразпределение. Той припомни и това, че в миналото българските общини са получавали такива приходи, макар и като споделен данък.
Друга идея на местните власти е въвеждането на пътен данък. При него за данъчна основна ще бъде взет вида и тежестта на моторното превозно средство. С въвеждането на подобна тежест да се премахнат или намалят значително приходите от винетки. По този начин ще отпаднат или намалеят и държавните трансфери за общински пътища, смятат инициаторите на идеята.
От НСОРБ предлагат още да бъде въведен еднократен данък за нова инфраструктура. Така ще се плаща веднъж за изграждането на необходимата инфраструктура около новоизградени обекти.
Мнозинството от участниците в Деня на диалога между законодателната и местна власт одобриха идеята за въвеждането на нови данъци.
Очакваното увеличение на приходите от въвеждането на тези местни данъци ще допринесе делът на собствените приходи от всички постъпления на общините да стане около 50%, коментира доц. Борисов. Като се има предвид динамиката на общинските приходи се предполага, че това ще създаде потенциал в перспектива до 4-5 г. общините да достигнат дял от публичните финансови разходи в размер на 28-30% и около 12% от брутния вътрешен продукт на страната.


 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg