АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Общинска банка - 20 кредита на фирми неправомерно
"Общинска банка" е отпуснала над 20 кредита за над 26 млн. лв. на фирми, свързани с миноритарния акционер на банката в нарушение на нормативната база, сочи проверка на одиторите. Това съобщи на пресконференция на ръководството на банката Орлин Алексиев - председател на комисията по финанси и бюджет на Столичния общински съвет. Столичната община е най-големият акционер в банката и съветниците решиха след вписването на новото ръководство на банката да се извърши проверка на 43 процента от корпоративния портфейл на банката за периода 1 януари 2010 г. до 31 октомври 2011 година. Столичният кмет Йорданка Фандъкова е изготвила два сигнала до прокуратурата след извършената проверка и въз основа на доклада, представен от одиторите. Алексиев изрази пълната подкрепа на общината към банката. През следващата седмица Столичната община ще внесе доклад до Столичния общински съвет за увеличаването на капитала на банката с размера на загубата, която банката ще отчете тази година. Той изрази съмнение за участието на миноритарния акционер в увеличението на капитала.
Според Алексиев общината би апортирала в капитала на банката сградния фонд, в който се помещава "Общинска банка" в София, който е общинска собственост. В момента не може да се говори за приватизация на банката, посочи Алексиев. Той отбеляза, че с 10 на сто до момента е намален персоналът на банката и уточни, че ще се преструктурира клоновата мрежа - вече са закрити пет клона. Банката е с 53 клона в 41 населени места, като освен тях има и над 60 изнесени работни места. Алексиев
посочи, че общината ще предприеме действия и по връщането на къпалнята "Мария Луиза" като нейна собственост. Орлин Алексиев посочи, че в доклада си одиторите посочват, че банката е придобивала активи на много високи цени, като най-фрапиращите сделки са с фирми на миноритарния акционер.
Големи суми от кредити са усвоявани на каса - теглени и внасяни, използвани са фирми - "пощенски кутии", които не са извършвали дейност, на които са отпускани кредити, след което са предавани на фирмите на миноритарния акционер, обясни още Алексиев. През 2007 година концентрацията на кредитите на фирми на бизнесмена Христо Ковачки е била 143 процента при норма на БНБ да е 20 на сто от капиталовата база. В момента концентрацията на кредити е 40 на сто,отбеляза Алексиев.
По думите му безогледно е лъган и основният акционер - Столичната община и БНБ. Констатирано е, че банката е финансирала и партия "Лидер", посочи Алексиев. Тези порочни практики са прекратени, бяха категорични от банковото ръководство.
Според председателя на Надзорния съвет на банката Стефан Ненов е установена липсата на контрол по целевото усвояване на кредитите. В едно от досиетата е липсвал договорът за отпуснат кредит, а в друг са липсвали документи за обезпечението на кредита. Общо при 30 от кредитите липсва информация. По думите на Ненов оценките на обезпеченията са били с изтекла давност към момента на отпускането на кредита и са извършвани от една и съща фирма - "Рацио 90", за която не е установена свързаност с миноритарния акционер. Банката ще завърши 2011 година с негативен резултат от 11 402 000 лева, съобщи Сашо Чакалски - изпълнителен директор на банката. Той обясни резултата с "наследството", оставено от стария мениджмънт. Въпреки това банката е с отлична ликвидност, посочи Чакалски. По думите му всички кредити, които са отпуснати на фирми на Христо Ковачки, се обслужват.
Малко над 12 процента са класифицираните като загуба кредити, констатира проверката. Като мерките за подобряване на състоянието на банката е предприето централизиране на кредитирането и на оценката на кредитния риск.
различните клонове, където ръководството е преценило, че не са необходими. Колите ще бъдат продадени. Чакалски каза, че вече са лимитирани представителните разходи на членовете на Надзорния и Управителния съвет, съкратени са много от персоналните шофьори, както и секретарския състав на банката. Два пъти и половина са намалени възнагражденията на Надзорния съвет, добави Стефан Ненов. /БТА/
Tweet |
|