АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Овощките издържат до -2 градуса
Рязкото застудяване на времето последните дни причини сериозни поражения върху овощните насаждения. На 100% са унищожени кайсиите, прасковите и черешите в овощните градини в Североизточна България. Щети има в Пловдивско, предаде БНТ. 50% от кайсиите в североизточния регион са измръзнали още при застудяването в края на февруари, когато температурите паднаха до минус 16 градуса. Завръщането на зимата през тази седмица обаче напълно попари надеждите на производителите от региона, които отглеждат над 16 000 декара овошки.
80% от кайсиите в Пловдивския регион са измръзнали, опасност има и за прасковите и черешите. Това заяви пред "24 часа" проф. Валентина Божкова от Овощарския институт в града. По думите й пораженията ще станат ясни след 10 април. Дотогава климатичният период е нестабилен и рисков. "Овошките могат да издържат до минус 2 градуса. Дори и да оцелеят, ако е влажно или студено, пчелите не опрашват цветовете и пак няма да има плод. Сланите, които са характерни за първата половина на следващия месец, също водят до големи загуби", обясни проф. Божкова.
Стопаните са в паника за овошките. През миналата седмица някои са палили мокра слама край градините си, за да затоплят дръвчетата. Други са пръскали с препарати за повишаване на студоустойчивостта. "Каквото и да правим, природата си е природа и целият ни труд може да отиде на вятъра", каза Димитър Кузев, който притежава 90 дка череши между селата Строево и Труд. Миналата пролет част от продукцията му била съсипана при застудяването. Търговци прогнозират, че ако ситуацията се повтори, ще ядем предимно вносни плодове, а родните ще поскъпнат.
В България най-критичният период за слани е около Гергьовден и тогава са най-уязвими всички овощни видове, коментира в интервю за Агенция „Фокус“ доц. д-р Сава Табаков, преподавател в Катедрата по овощарство в Аграрния университет в Пловдив, във връзка със състоянието на овощните култури в страната в началото на пролетта. „Нека хората да не си мислят, че има такива овошки, които са едновременно много лесни и много доходни. Всички овощни видове имат проблеми. Но ако говорим за поражения от слани и от студ, определено най-много издържат ябълките и крушите. Обаче те пък имат доста по-тежка растителна защита, по-дълъг период на отглеждане, продажбите са по-бавни и продължителни. Така че няма лесни овошки. Няма такива, които да нямат проблеми – или ще бъдат уязвими от сланите, или ще бъдат уязвими от валежите като черешата и ягодата, или пък ще е тежка растителната защита и по-трудно ще се продава“, каза още той и заяви, че идеални овошки не съществуват.
„Препоръчвам на тези, които искат да гледат в дворовете си овощни дървета, да обърнат по-сериозно внимание на растителната защита, да ги поливат редовно, да торят с оборски тор есенно време и просто им трябва късмет. Няма мероприятия, които да могат да ги спасят от тези промени на времето и такива нехарактерни негови изяви – този година беше топъл януари и началото на февруари, а на първи март бяха регистрирани най-ниските температури. Това не е типично за нашата страна и затова се получават и тези проблеми. Но това не се случва за първи път, просто земеделието е рисковано. Но за да могат хората да берат плодове редовно, трябва да гледат в селото какви стари овощни дървета има – това е вече създадена традиция и опит какво става там, кое най-много издържа при тези конкретни почвено-климатични условия. А вече при внасянето на нови екзотични идеи е рисковано, защото климатът не отговаря за отглеждане на всички овощни видове“, каза още доц. Табаков. По думите му най-важното е да се извършва правилна резитба и прореждане на плодовете, когато дърветата са много претоварени. „Тази година няма да е така, но слава Богу, че има и следващи“, коментира той.
Tweet |
|