АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Предстои обявяване в несъстоятелност на активите на частната австрийска банка EURAM (Европейско-американска инвестиционна банка), която в момента е в процес на ликвидация, верига мебелни магазини "Кика/Лайнер" (kika/Leiner) съобщи, че планът за оздравяване е бил оттеглен от дружеството и преструктурирането е било неуспешно.
Също така се удължава до 31 юли 2024 г. срокът на заема за оздравяване на „Български пощи“ ЕАД. Средствата в размер на 50 млн. лв. бяха отпуснати на 7 юли 2023 г. с одобрението на ЕК. Подкрепата беше обвързана със задължение да бъде изготвен и одобрен от ЕК План за преструктуриране на дружеството.
ЕК е изразила готовност още в края на юли да разгледа работен проект на оздравителния план, така че когато започне работната сесия през септември, той да бъде одобрен официално в кратки срокове. Това ще позволи пощенският оператор веднага да започне да усвоява заложените средства по Националния план за възстановяване и устойчивост. Те са в размер на 100 млн. лева и са насочени към модернизиране на сегашните услуги и въвеждане на нови.
Министерството на финансите публикува данните за финансовото състояние на общините към края на 2019 г. и на общините със съгласувани планове за финансово оздравяване.
Законопроектът, озаглавен Закон за оздравяване (HEALS) по първите букви на здравеопазване (Health), икономическа помощ (Economic assistance), защита на правно задължените (Liability protection) и училища (Schools), е на стойност приблизително $1 трлн, демокритите предлагат $3 трлн.
В края на 2017 г., спрямо 2016 г., намалява броят на общините, отговарящи на условията за финансово оздравяване. Наблюдава се относително еднаква структура на разходите по икономически елементи, но се отбелязват и тенденции за по-добро управление на бюджетните средства от страна на редица общини – повече на брой през 2017 г., спрямо 2016 г.
На пръв поглед ефект от процедурата по финансово оздравяване има – просрочените задължения на 32-те общини са намалели с 20 млн. лв. за една година.
Разходите по бюджета на община Перник са около 50 млн. лв. годишно. Това се посочва в проекта за финансово оздравяване на общината. Изключение прави 2013 г., когато възникват допълнителни разходи, свързани с ликвидиране на последиците от земетресението и общата сума на харчовете надвишава 61 млн. лв.
С още 5,8 млн. лв. са се увеличили просрочените задължения на община Перник към края на първото полугодие и вече възлизат на 18 492 646 лв. В тях влиза и временен безлихвен заем от държавния бюджет в размер на 3 млн. лв., чийто срок за погасяване е изтекъл на 15 април. Това е посочено в проекта за финансово оздравяване на общината.
В мотивите на закона е записано, че с промените ще се въведе ред за откриване на процедура по финансово оздравяване на общини и предприемането на редица мерки с цел постигане на финансова устойчивост и стабилност на местните финанси.