АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Окончателно за официални и почивни дни
Когато официалните празници, с изключение на Великденските, съвпадат със събота и/или неделя, първият или първите два работни дни след тях са неприсъствени. Това решиха депутатите с приетите на второ четене промени в Кодекса на труда. Правилото влиза в сила от 1 януари 2017 г.
Министерският съвет може да обявява еднократно и други дни за неприсъствени за оказване на обществена почит към важни исторически, политически, културни или други особено значими събития, както и дни за честване на определени професии и за оказване на признателност.
Въведено бе изискване работодателите/доставчици на услуги или да командироват работници за собствена сметка и под свое ръководство по договор, сключен между работодателя и ползвателя на услугите, или да изпращат работници или служители в предприятие от същата група предприятия.
Премахва се съществуващото в кодекса изискване страните да уговарят поне същите минимални условия на работа като тези в приемащата държава само, когато срокът на командироване е по-дълъг от 30 календарни дни.
Трудовите спорове за осигуряване на условия на работа на командированите или изпратените в България работници или служители от други държави-членки на ЕС са подсъдни на съда по мястото, където работникът или служителят временно полага или е полагал труда си.
**********************
2 януари 2017 г. ще е неработен ден. Това стана ясно, сред като депутатите приеха окончателно промените в Кодекса на труда.Слага се край на сливането на почивни дни с уикенда, както и на отработването в събота. Приетите промени обаче предвиждат когато официалните празници, с изключение на Великденските, съвпадат със събота и/или неделя, първият или първите два работни дни след тях са неприсъствени. През 2017 г. неработни дни ще бъдат 2 януари; 3 март; 14 и 17 април (разпети петък и понеделника след Великден); 1, 8 (понеделникът след Гергьовден) и 24 май; 6 и 22 септември; 25 и 26 декември. Правителството вече няма да има право да размества почивни дни през годината, но запазва правото си да обявява еднократно като неприсъствени дни за оказване на почит, за честване на професии и оказване на признателност, решиха още депутатите.
*****************
Правителството определи дните на религиозните празници през 2017 г. на вероизповеданията, различни от източноправославното. Датите са съгласувани с ръководствата на религиозните общности в България. Съгласно Кодекса на труда и Закона за държавния служител, служителите и работниците от тези вероизповедания могат да ползват по свой избор част от платения си годишен или неплатен отпуск за религиозните празници.
Празниците на Католическата църква у нас са 17 април – вторият ден от Великден, 29 юни – „Св. Св. Апостоли Петър и Павел”, 1 ноември – „Вси Светии”, и 8 декември – Непорочното зачатие на Света Богородица.
Мюсюлманското вероизповедание ще отбележи Рамазан байрам на 26 и 27 юни, Курбан байрам на 1 и 4 септември и Рождението на Мохамед на 29 ноември.
За религиозната общност на евреите празниците са на 11 април – Песах, 21 септември – Рош Ашана, 30 септември – Йом Кипур, и Сукот – на 5 октомври.
Арменската апостолическа православна църква ще празнува Рождество Христово на 6 януари, Сретение Господне – на 14 февруари, Св. Вартан – на 23 февруари, Възкресение Христово – на 16 април, Кръстовден – на 17 септември и Свети Будители Св. Сахак и Св. Месроп – на 14 октомври.
Празничните и почивните дни за обществото „Бяло братство” са 22 март – Ден на пролетното равноденствие, Рождението на Учителя Петър Дънов – 12 юли, Съборните дни – 19, 20 и 21 август, и Денят на кончината на Учителя – 27 декември.
Последователите на Църквите на адвентистите от Седмия ден имат на разположение шест съботни дни, ако според трудовия им или служебен договор са задължени да работят в тези дни. Свидетелите на Йехова в България отбелязват Възпоминанието за смъртта на Исус Христос на 11 април и Конгресни дни на 27-30 юли, а празникът за евангелските църкви е Денят на реформацията – 31 октомври
Обществото за Кришна съзнание отбелязва Гаура Пурнима на 12 март, Рама Навами на 5 април, Нарасимха Чатурдаши на 9 май, Ратха Ятра – на 25 юни, Кришна Джанмащами на 15 август.
Последователите на Диамантен път на будизма – България, ще празнуват на 9 юни Весак – ден на раждането, просветлението и паранирваната на Буда Шакямуни. Будистката общност в България отбелязва Деня на Буда на 10 май, Нова година на 27 февруари, Денят Дхарма на 7 август и Денят Бодхи на 8 декември.
Tweet |
|